20°C rozproszone chmury

W ZK w Łowiczu otwarto oddział dla recydywistów

Wykorzystanie zużytej wody z umywalek do spłuczek w toaletach, system przyzywowy w postaci domofonów w każdej z cel, czy chociażby oświetlenie typu LED – to tylko niektóre z nowinek technicznych, wykonanych w Zakładzie Karnym w Łowiczu podczas remontu III oddziału mieszkalnego dla recydywistów.

Nowe zaplecze oraz wiele nowoczesnych rozwiązań ma podnieść bezpieczeństwo funkcjonariuszy i pracowników w pracy ze specyficzną populacją osób tj. recydywistów, odbywających karę pozbawienia wolności w warunkach zakładu karnego typu zamkniętego.   

W miniony piątek, 1 grudnia został oddany do użytku nowowyremontowany oddział wraz z całym jego zapleczem (kaplica, świetlica, rozmównica telefoniczna), w tym nowe place spacerowe. W otwarciu oddziału uczestniczył m.in. płk Jacek Lenart - dyrektor Okręgowy Służby Więziennej, płk Krzysztof Sznicer - dyrektor łowickiej jednostki penitencjarnej, Katarzyna Strzelczyk - zastępca dyrektora IGB „Mazovia”, która to instytucja była wykonawcą remontu oraz kpt Robert Lis - kierownik działu kwatermistrzowskiego, który nadzorował i koordynował prace remontowe.

Do użytku oddane zostały 23 cztero, pięcio i sześcioosobowe cele, które pomieszczą 110 osadzonych. Jedna z cel dostosowana jest dla osób niepełnosprawnych. Tym samym łowicka jednostka zwiększyła pojemność do ponad 700 miejsc. Znacznym przekształceniom, po wcześniej funkcjonującym oddziale, uległa część architektoniczna, technologiczna i konstrukcyjna (np. murowanie ścian działowych). Swoim zasięgiem przebudowa objęła m.in. nową instalację wodno – kanalizacyjną czy centralnego ogrzewania. W konsekwencji niezbędnym zmianom uległy instalacje elektryczne oraz sanitarne. Podczas remontu uwzględniano rozwiązania, które pozwolą na oszczędności w eksploatacji oddziału. Od nowa wybudowano place spacerowe z wieżyczką wartowniczą.

Wizytujący oddział płk J. Lenart nie krył słów uznania dla wykonawstwa i zastosowanych rozwiązań technologicznych. Dyrektor Sznicer wykorzystał okazję otwarcia oddziału do imiennych wyróżnień funkcjonariuszy, którzy w znaczący sposób przyczynili się do remontu pawilonu mieszkalnego.

Po oddaniu nowego ambulatoriom z izbami chorych i nowego warsztatu naprawczego, to kolejna ze znaczących inwestycji, które poprawiają warunki i bezpieczeństwo pełnienia służby przez funkcjonariuszy oraz podnosi standard odbywania kary pozbawienia wolności. Większość prac remontowych wykonali skazani pod nadzorem funkcjonariuszy działu kwatermistrzowskiego łowickiej jednostki penitencjarnej w ramach programu Praca dla więźniów. W sumie zatrudnienie przy remoncie znalazło 35 osadzonych. Obecnie jednostka oczekuje na realizację budowy hali produkcyjnej na terenie zakładu, w której zatrudnienie znajdą skazani z nowowyremontowanego oddziału.

Do 2009 r. łowicka jednostka była zakładem typu zamkniętego dla recydywistów penitencjarnych. Obecnie jest to zakład typu półotwartego dla recydywistów, obejmujący  w sumie osiem pawilonów mieszkalnych,  w tym jeden pawilon przeznaczony jest na areszt śledczy oraz jeden dla osadzonych tzw. niesprofilowanych przebywających czasowo w jednostce.

Ponadto w ZK funkcjonuje oddział terapeutyczny dla uzależnionych od środków odurzających lub psychotropowych, a od minionego piątku, 1 grudnia dodatkowo oddział z przeznaczeniem dla recydywistów penitencjarnych skierowanych do odbywania kary pozbawienia wolności w warunkach zakładu karnego typu zamkniętego o większym stopniu zabezpieczeń techniczo-ochronnych. 

Tekst i foto R. Stępniewski, oficer prasowy ZK w Łowiczu

W ZK w Łowiczu otwarto oddział dla recydywistów komentarze opinie

  • gość 2017-12-04 17:57:06

    po jaką chol*rę remontować czy dawać jeść takim zwyrodnialcom i tak po opuszczeniu murów więzienia w ciągu kilku lat (jeżeli nie miesięcy) tam wrócą, bo będą mieli ciepło w dupska...

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na Lowicz24.eu