Wady postawy i ich konsekwencje

Porady zdrowotne, postawy konsekwencje - zdjęcie, fotografia
Portal lowicz24.eu 16/05/2018 13:26
Katarzyna Gajda

W życiu dorosłym właściwie każdą osobę dotyka ból kręgosłupa. Powodują go czynniki, na które mamy wpływ np. zbyt mało ruchu, nieodpowiednia pozycja siedząca, wada wzroku oraz takie, na które nie mamy większego wpływu, np. wady wrodzone.

Najczęściej jednak ból kręgosłupa jest spowodowany zaniedbaniem wad postawy w wieku dziecięcym. Jest to problem nie tylko natury fizycznej, ale również psychicznej. Niestety bardzo wiele ludzi (rodziców) nie zdaje sobie sprawy, jakie konsekwencje w życiu może mieć zlekceważenie tych wad.

Wady postawy powodują:

- bóle i ograniczenia w układzie mięśniowo – szkieletowym

Pojawiają się zawroty głowy oraz ból głowy i pleców, Spowodowane jest to zniesieniem naturalnych krzywizn kręgosłupa, gdzie jego funkcja (amortyzacyjna) jest nieefektywnie spełniana i wszelakie wstrząsy, które występują w trakcie poruszania się, biegania nie zostają zahamowane przez kręgosłup i są przenoszone wyżej i docierają do mózgu.

Oprócz tego mogą wystąpić rożne zmiany w obrębie miednicy, kończyn dolnych i górnych. Z czasem mogą pojawiać się drętwienia w kończynach, u dziewcząt bardzo bolesne miesiączki, problem z zajściem/utrzymaniem ciąży.

- osłabienie wydolności organizmu.

Wady postawy powodują także m.in. spadek wydolności fizycznej, wytrzymałości i zwinności oraz siły mięśni w rezultacie prowadzi to do obniżenie sprawności całego organizmu, przedwczesne zużycie stawów i powstanie zmian zwyrodnieniowych.

Powstaje pogorszenie pracy układu krążenia oraz układu oddechowego, gdzie oprócz zmniejszenia wydolności organizmu wpływa również to na zmniejszone dotlenienie wszystkich mięśni. Konsekwencją zaburzeń w układzie krwionośnym może być zakrzepica żył głębokich.

-zaburzenia w układzie nerwowym.

Przy nieleczonych wadach postawy może dojść do stepowania drętwienia w obrębie kończyn ale również zaburzenia układu nerwowego mają swoje konsekwencje w osłabieniu poziomu energii, a co za tym idzie zmęczenie, niechęć oraz rozdrażnienie.

-zaburzenia w układzie trawiennym.

Mimo, że wiele osób nie widzi wpływu wad postawy  na narządy wewnętrzne to jednak mimo wszystko, przez różne nieprawidłowe skrzywienia komplikują pracę narządów wewnętrznych oraz powodują w życiu dorosłym a nawet i u dzieci wielu schorzeń w tych układach, np. zaburzenia trawienia, refluks.

W celu uniknięcia występowania w życiu dorosłym konsekwencji zaniedbania leczenia wad postawy bardzo ważne jest uświadomienie rodzicom, że wada sama nie zniknie. Należy pamiętać o profilaktyce. Można wiele czynników wyeliminować lub zmniejszyć ryzyko wstąpienia lub pogłębienia wady.

Nawet zapisanie dziecka na zajęcia korekcyjne nie załatwi sprawy. Potrzebna jest praca nie tylko dziecka z fizjoterapeutą, ale również praca rodzica z dzieckiem. Ponieważ oprócz ćwiczeń które terapeuta będzie wykonywał z dzieckiem należy również motywować i zachęcać dziecko do dalszej pracy w domu.

Ruch w każdej postaci jest bardzo dobrym sprzymierzeńcem do zmniejszenia ryzyka wystąpienia wad, ale również nie wolno zbyt mocno przeforsować organizmu, ponieważ można doprowadzić do efektu odwrotnego od zamierzonego. Ważne jest także aby zadbać o naukę prawidłowej postawy ciała, ograniczenie siedzącego trybu życia. Zwrócenie szczególnej uwagi na dobór odpowiedniego biurka oraz krzesła względem wzrostu. Odpowiednie oświetlenie. Ograniczenie siedzenia przed komputerem lub telewizorem.

Lekarze MediCenter

Iwona Płuska
Fizjoterapeuta

Fot.Medme

 

Wady postawy i ich konsekwencje komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2018-05-16 22:13:44

    Dokąd dzieci w Polsce będą nosić tak ciężkie plecaki do szkoły to wad postawy nie wyeliminujemy. Moje dziecko chodzi do szkoły podstawowej i przy wadze 28 kg dźwiga ponad 5 kg plecak, co dwukrotnie przekracza dopuszczalną dla dziecka normę. Plecak powinien ważyć ok.2,8kg. Ale kogo to obchodzi. I jak nie ma mieć wady postawy? Czy nie może szkoła zakupić dla dzieci szafek w których zostawiałyby książek.Dlaczego są łamane prawa dziecka? Jeśli są przepisy mówiące, że dziecko nie może dźwigać więcej niż 1/10 masy ciała to dlaczego Dyrekcja szkoły pozwala je łamać?

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Serwis, montaż pomp ciepła

Klimanovum świadczy kompleksowe usługi w zakresie: - doradztwa - projektowania - wykonawstwa pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz..


Moments for You - Fotografia

Moments for You - Pasja tworzenia wspomnień Fotografia okolicznościowa Fotografia rodzinna Fotografia niemowlęca i noworodkowa Fotografia ciążowa


Serwis, montaż klimatyzacja,

Firma KLIMANOVUM świadczy usługi z zakresu : -montaż i serwis klimatyzacji, rekuperacji -montaż chłodni,mroźni,komór chłodniczych i lad -serwis..


Sklep Pompy - do domu,

Szukasz pompy do domu, centralnego ogrzewania, deszczówki czy np. studni? Zapraszamy do nowo otwartego sklepu z pompami - Łowicz ul. Warszawska 48..


Reklama
 Reklama