6°C lekkie zachmurzenie

Weekendowe atrakcje: rajd i spływ do Kompiny

Kiedy: 2018-09-15 , godzina: 10:00 | Gdzie: Stary Rynek

Miłośnicy aktywnego spędzania wolnego czasu mogą w najbliższy weekend wybrać się na rajd „Szlakiem bojowym 10 Pułku Piechoty” bądź wziąć udział w spływie kajakowym na trasie Łowicz – Kompina.

W najbliższą sobotę, 15 września odbędzie się XV edycja rajdu „Szlakiem bojowym 10 Pułku Piechoty”. Głównym jego celem jest uczczenie 79. rocznicy bitwy nad Bzurą ze szczególnym uwzględnieniem udziału w niej łowickiego pułku. Przed rozpoczęciem rajdu, na cmentarzu katedralnym w Łowiczu delegacja złoży kwiaty i zapali znicze na grobie dowódcy 10 pp. Mariana Krudowskiego oraz na grobach żołnierzy, poległych we wrześniu 1939 r.

Wyprawa tradycyjnie przyjmie formę rowerową, pieszą i kajakową. Kulminacyjnym punktem rajdu będzie cmentarz wojenny w Kompinie, gdzie spoczywa najwięcej żołnierzy „dziesiątki”. Tam pod pomnikiem zostaną złożone wiązanki kwiatów i zapalone znicze, a następnie przewodnik przypomni historię 10 pp. w czasie działań nad Bzurą.

Uczestnicy trasy pieszej i rowerowej spotkają się w sobotę (15 września) na Starym Rynku w Łowiczu, skąd 20 minut później wyruszą na trasę. Rowerzyści przejadą przez Arkadia, Nieborów, Bednary do Kompiny i z powrotem przez Zabostów do Łowicza.

Piechurzy przez Zabostów dotrą do Kompiny, zaś rzeczną trasę na odcinku Łowicz – Kompina pokonają kajakarze. Dwie ostatnie grupy do Łowicza wrócą autobusami. Po części oficjalnej przewidziane jest ognisko z kiełbaskami, wojskowa grochówka oraz konkursy sprawnościowe z nagrodami.

Adam Szymański, komandor rajdu powiedział nam, że zapisy trwały do wczoraj, jednak jeżeli ktoś chciałby wziąć udział w wyprawie rowerowej lub pieszej może przyjść w sobotę na Stary Rynek i dopisać się do listy. Osoby te powinny jednak zaopatrzyć się w prowiant, który będzie można upiec nad ogniskiem. Istnieje ryzyko, że osoby, które zdecydują się w ostatniej chwili na udział w rajdzie nie otrzymają zestawu startowego, który zapewnia regulamin. Organizatorem rajdu są Urząd Miejski w Łowiczu, Urząd Gminy w Nieborowie oraz PTTK w Łowiczu.

Z kolei w niedzielę, 16 września Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej organizuje spływ kajakowy na trasie Łowicz – Kompina. Jest jeszcze około 20 wolnych miejsc, zaś zgłoszenia udziału przyjmowane są do piątku (14 września), pod nr (46) 837-34-33.

Kajakarze spotkają się przy miejskiej przystani kajakowej o godzinie 9, by po krótkim instruktażu wypłynąć na trasę. Na miejscu zaplanowano ognisko z kiełbaskami. Organizator zapewnia także transport do domu.

Weekendowe atrakcje: rajd i spływ do Kompiny komentarze opinie

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.