Wernisaż wystawy „Jeszcze słychać śpiew i rżenie koni... Wrzesień 1939 roku w Łowiczu” (ZDJĘCIA)

Wystawy, Wernisaż wystawy „Jeszcze słychać śpiew rżenie Wrzesień Łowiczu” (ZDJĘCIA) - zdjęcie, fotografia
Portal lowicz24.eu 01/09/2019 22:53
Martyna Czekalska

W Muzeum w Łowiczu odbył się dziś (1 września) wernisaż wystawy „Jeszcze słychać śpiew i rżenie koni… Wrzesień 1939 roku w Łowiczu”. Ekspozycję zawierającą m.in. archiwalne fotografie miasta czy broń palną z okresu II wojny światowej można oglądać do 13 października.

Organizatorami wystawy z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej są Muzeum w Łowiczu, Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Łowiczu, Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu i Łowicki Wehikuł Czasu, czyli utworzona w mediach społecznościowych grupa miłośników historii miasta i dziejów jego mieszkańców.

Jak wyjaśniał Tomasz Romanowicz z łowickiego muzeum, autorzy wystawy skupili się głównie na fotografiach ukazujących skalę zniszczeń miasta, na które pierwsze bomby spadły 3 września 1939 r. - W dobie nowoczesnych mediów wiemy doskonale, że społeczeństwo najlepiej przyswaja sobie wiedzę poprzez zdjęcia – tłumaczył muzealnik.

Na wystawie zaprezentowano również reportaż fotograficzny autorstwa Jakuba Szymczuka z rekonstrukcji działań wojennych w regionie, zrealizowanych w 2011 roku przez łowickich „Dziesiątaków” czy oryginalne polskie afisze z lat 1938-1939, ukazujące wysiłek polskiego społeczeństwa przygotowującego się do zbliżającej się wojny.

Wśród eksponatów znalazły się też przedmioty, które zaciekawią miłośników militariów, m.in. pełne umundurowanie żołnierza piechoty polskiej oraz elementy niemieckiego ekwipunku czy nieprezentowane wcześniej egzemplarze broni palnej, odkrytej w ubiegłym roku podczas prac budowlanych na terenie dawnej jednostki wojskowej przy ul. Sikorskiego w Łowiczu.

Na wystawie można obejrzeć unikatowe zdjęcia Karola Brzozowskiego, który w pierwszych tygodniach po kapitulacji Polski uwiecznił wstrząsający obraz jesieni 1939 r. pełnej grobów poległych polskich żołnierzy.

Wystawę uzupełniają prace plastyczne, wśród nich obrazy Zdzisława Pągowskiego, łowickiego malarza i grafika.

Wystawa będzie czynna do 13 października.

Wernisaż wystawy „Jeszcze słychać śpiew i rżenie koni... Wrzesień 1939 roku w Łowiczu” (ZDJĘCIA) komentarze opinie

  • MM - niezalogowany 2019-09-02 00:05:32

    Wszystko OK, ale co tam robił wicebiskup? Przecież KK oficjalnie popierał Hitlera, m.in. za koncepcję rozwiązania kwestii żydowskiej (Pius XI, a w Polsce przyszły kardynał tysiąclecia). Nie przeprosił, jak inni?

  • Gość - niezalogowany 2019-09-02 23:23:04

    "Halo! Czy konie mnie słyszą?!"

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Moments for You - Fotografia

Moments for You - Pasja tworzenia wspomnień Fotografia okolicznościowa Fotografia rodzinna Fotografia niemowlęca i noworodkowa Fotografia ciążowa


Sklep Pompy - do domu,

Szukasz pompy do domu, centralnego ogrzewania, deszczówki czy np. studni? Zapraszamy do nowo otwartego sklepu z pompami - Łowicz ul. Warszawska 48..


Reklama
 Reklama