Większość łowickich radnych za zmianą nazwy ul. Żołnierzy Niezłomnych

Urząd Miejski, Większość łowickich radnych zmianą nazwy Żołnierzy Niezłomnych - zdjęcie, fotografia
Portal lowicz24.eu 20/12/2018 11:36
Martyna Czekalska

Rada Miejska w Łowiczu przyjęła uchwałę ws. wystąpienia do IPN i wojewody łódzkiego w celu uzyskania zgody na zmianę nazwy ul. Żołnierzy Niezłomnych na ul. 17-go stycznia 1649 roku. To kolejny odcinek batalii w tej sprawie.

O sprawie wielokrotnie pisaliśmy już na naszym portalu. Przypomnijmy, że na początku tego roku wojewoda łódzki Zbigniew Rau zmienił zarządzeniem zastępczym nazwę ul. 17 Stycznia w Łowiczu na ul. Żołnierzy Niezłomnych. Przedstawiciel administracji rządowej w województwie nadał nową nazwę jednej z ulic na łowickich Górkach na podstawie tzw. ustawy dekomunizacyjnej.

- Spotkało się to z bardzo dużym sprzeciwem mieszkańców, którzy przyzwyczaili się do dotychczasowej nazwy ulicy - przypominał na sesji 10 grudnia radny i przewodniczący zarządu osiedla Krzysztof Janicki. Na prośbę mieszkańców w maju łowiccy radni zmienili nazwę ulicy z Żołnierzy Niezłomnych na 17-go stycznia 1649 r. To data koronacji Jana II Kazimierza Wazy, który po zwycięskiej bitwie w Zborowie modlił się w łowickiej katedrze.

Wojewoda w czerwcu unieważnił jednak tę uchwałę, ponieważ miasto nie uzyskało wcześniej wymaganej zgody... właśnie Zbigniewa Raua, który jest przeciwny zmianie nazwy ulicy forsowanej przez łowickich samorządowców. Władze Łowicza zaskarżyły rozstrzygnięcie nadzorcze w tej sprawie do wojewódzkiego sądu administracyjnego, ale ten oddalił skargę. Jak wyjaśniał radny Janicki, nie skorzystano z możliwości złożenia skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego, gdyż wiązałoby się to z kosztami. W uzasadnieniu wyroku wskazano jednak stronie skarżącej jeszcze inną drogę prawną.  

Jak tłumaczyła sekretarz w łowickim ratuszu Maria Więckowska, miasto powinno zaskarżyć decyzję wojewody o niewyrażeniu zgody na zmianę nazwy ulicy. - Żeby móc skorzystać z drogi, którą wskazał nam sąd, musimy zacząć procedurę od początku - mówiła Więckowska. Dlatego radnym przedłożono projekt uchwały ws. wystąpienia do IPN i wojewody o zgodę na zmianę nazwy ul. Żołnierzy Niezłomnych na 17-go stycznia 1649 r.

Zdaniem urzędniczki są szanse, że w obecnym stanie prawnym wojewoda wyrazi zgodę na zmianę nazwy ulicy. A jeśli nie, to miasto ponownie wystąpi na drogę sądową. - Jest większe prawdopodobieństwo, że wygramy tę sprawę niż w przypadku, gdy zaskarżyliśmy rozstrzygnięcie nadzorcze - uważa Więckowska.

Radny Grzegorz Durka dopytywał, czy wśród mieszkańców ul. Żołnierzy Niezłomnych są osoby, które chciałyby pozostać przy nowej nazwie ulicy. - Znam jedną taką osobę - odparł radny Janicki. Jak dodał, mieszkańcy są gotowi zapłacić za wymianę dokumentów.

Za uchwałą zagłosowało 14 radnych, 5 było przeciwnych, a dwoje wstrzymało się od głosu. Przeciwko był m.in. radny Jakub Wolski z klubu radnych Prawo i Sprawiedliwość i Niezależni, który zastanawiał się, czy dalsze „wojowanie” z wojewodą, dysponującym rządowymi pieniędzmi na remonty dróg lokalnych, wyjdzie miastu na dobre. Od głosu wstrzymał się Jacek Wiśniewski, który przyznał, że narzucanie czegokolwiek komukolwiek nikomu nie przyniesie nic dobrego.

Lech Aniszewski, radny z Górek, przypomniał, że uchwała z lat 70-tych nadająca nazwę ul. 17 stycznia, nie posiadała uzasadnienia.

Większość łowickich radnych za zmianą nazwy ul. Żołnierzy Niezłomnych komentarze opinie

  • Precz z komuną! - niezalogowany 2018-12-26 09:29:42

    Ci postkomunistyczni monarchiści z rady, niech lepiej zajmą się bezpłatną wymianą dachów z rakotwórczego azbestu tzw. eternitami. To jest realną pomocą dla mieszkańców.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Sklep Pompy - do domu,

Szukasz pompy do domu, centralnego ogrzewania, deszczówki czy np. studni? Zapraszamy do nowo otwartego sklepu z pompami - Łowicz ul. Warszawska 48..


Moments for You - Fotografia

Moments for You - Pasja tworzenia wspomnień Fotografia okolicznościowa Fotografia rodzinna Fotografia niemowlęca i noworodkowa Fotografia ciążowa


Serwis, montaż pomp ciepła

Klimanovum świadczy kompleksowe usługi w zakresie: - doradztwa - projektowania - wykonawstwa pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz..


Serwis, montaż klimatyzacja,

Firma KLIMANOVUM świadczy usługi z zakresu : -montaż i serwis klimatyzacji, rekuperacji -montaż chłodni,mroźni,komór chłodniczych i lad -serwis..


Reklama
 Reklama