Władze powiatu łowickiego zablokowały wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej w Łowiczu?

Starostwo Powiatowe, Władze powiatu łowickiego zablokowały wybory Młodzieżowej Miejskiej Łowiczu - zdjęcie, fotografia
Portal lowicz24.eu 03/10/2019 12:17
Martyna Czekalska

Radny powiatowy Krystian Cipiński twierdzi, że starosta Marcin Kosiorek zabronił dyrektorom łowickich szkół ponadpodstawowych przeprowadzania wyborów do Młodzieżowej Rady Miejskiej w Łowiczu. Podobny organ konsultacyjny, składający się z uczniów szkół średnich z powiatu łowickiego, powołała w ostatnim czasie Rada Powiatu Łowickiego.

Młodzieżowa Rada Miejska w Łowiczu została reaktywowana w 2016 roku. Jej kadencja trwa od października do czerwca danego roku szkolnego. W trzech ostatnich kadencjach tworzyli ją uczniowie wszystkich siedmiu szkół ponadgimnazjalnych działających na terenie miasta. Każda placówka miała swoich trzech nastoletnich przedstawicieli. Młodzieżowych radnych wybierali uczniowie podczas głosowania w swoich szkołach.

Należy wyjaśnić, że Rada Powiatu Łowickiego na sesji w dniu 25 września powołała Młodzieżową Radę Powiatu. Ma to być gremium o charakterze konsultacyjnym, w którego skład wejdą uczniowie wybrani przez swoich rówieśników w demokratycznych wyborach organizowanych przez poszczególne szkoły. Podobnie jak w przypadku miejskiej rady, znaleźliby się w niej więc uczniowie szkół średnich z Łowicza, a także z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Zduńskiej Dąbrowie.

Radni Krystian Cipiński i Jerzy Wolski próbowali zdjąć ten punkt z porządku obrad wrześniowego posiedzenia, ale wniosek upadł. - W moim odczuciu statut Młodzieżowej Rady Powiatu jest lakoniczny i zawiera błędy - tłumaczył Cipiński. Chciał, aby przełożyć dyskusję nad tym tematem na późniejszy termin, a sprawę powołania rady skonsultować m.in. z młodzieżą i dyrektorami szkół.

Samorządowiec z klubu radnych Łączy nas Łowicz i Powiat Łowicki wskazywał na kilka uchybień w statucie, chociażby na brak określenia w nim terminu wyborów do MRP czy niedoprecyzowanie kwestii wygaśnięcia mandatu. Zwrócił też uwagę na 3-letnią kadencję młodych radnych, co ograniczałoby możliwości kandydowania uczniom starszych klas 4-letnich liceów i 5-letnich techników. Zdaniem starosty uwagi te były bezzasadne.

- Zgodnie z naszym pismem, które skierowaliśmy do szkół ponadpodstawowych, termin wyborów był ustalony do 30 września. Okazuje się, że starosta Marcin Kosiorek nie wyraził zgody dyrektorom na przeprowadzenie takich wyborów, bo powstaje Młodzieżowa Rada Powiatu – twierdzi Cipiński. Radny od kilku tygodni jest naczelnikiem miejskiego wydziału współpracy z organizacjami pozarządowymi, aktywności obywatelskiej i przedsiębiorczości, który sprawuje pieczę m.in. nad MRM.

Zapytaliśmy starostę Marcina Kosiorka czy zabronił dyrektorom szkół średnich organizowania wyborów do Młodzieżowej Rady Miejskiej. - Nie zabroniłem. Poprosiłem dyrektorów, aby się wstrzymali, ponieważ mamy swój pomysł, czyli Młodzieżową Radę Powiatu – przyznaje starosta.

Dyrektorzy dwóch szkół potwierdzili w rozmowie z nami, że ze starostwa płynął odgórny nakaz, aby na razie nie przeprowadzać wyborów uczniów do miejskiej rady.

Koordynatorami MRP zostali przewodniczący Rady Powiatu Łowickiego Marek Jędrzejczak, wicestarosta Piotr Malczyk i radny Aleksander Frankiewicz.

Reklama

Władze powiatu łowickiego zablokowały wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej w Łowiczu? komentarze opinie

 • gość 2019-10-03 15:43:44

  Bezsensowny twór, który nie ma wpływu na nic.

 • gość 2019-10-03 17:16:48

  Dobre posunięcie powiatu. Cipiński chciał trzymać rękę nad całą młodzieżą w łowiczu, ale Kosiorek nie chce być gorszy. W sumie bardziej wytłumaczalne jest, aby Młodzieżowa Rada była pod powiatem, bo to on jest organem prowadzącym dla szkół średnich. Inna sprawa, że powiat powinien lepiej się do tego przygotować i przygotować lepsze dokumenty, ale jak zwykle wszystko na szybkoi i byle jak, jak całe rządy pis

 • Gość - niezalogowany 2019-10-03 17:22:43

  Bije pianę o nic,chyba logiczny wybór Starosty, który sprawuje pieczę nad szkołami średnimi, a K. C. może powołać Dziecięce Rady Doradcze, które zajmą się lepszym samopoczuciem przedszkolaka, ucznia, a nawet dzieci chodzących do zlobka

 • Gość - niezalogowany 2019-10-03 17:22:57

  Bije pianę o nic,chyba logiczny wybór Starosty, który sprawuje pieczę nad szkołami średnimi, a K. C. może powołać Dziecięce Rady Doradcze, które zajmą się lepszym samopoczuciem przedszkolaka, ucznia, a nawet dzieci chodzących do zlobka

 • Gość - niezalogowany 2019-10-03 17:24:19

  Ale uczy młodzież funkcjonowania we współczesnym świecie. I może być szkołą samorządności. Nie wspominając o tym, że kształtuje społeczeństwo obywatelskie. Równie dobrze można by zlikwidować wszystkie instytucje państwowe i samorządowe, bo jak wiadomo, obecnie Polska ma jedynowladce.

 • gość 2019-10-03 19:38:10

  To może też powołać Dziecinną Radę Powiatu czy Miasta....albo może Seniorską .....albo nie Rada Miasta Myślących Inaczej.... . Żałosne to wszystko, no i przede wszystkim ,PO CO? Po to żeby mamusie i tatusiowie swoje pociechy popychały w te miejsca bo sami się nie potrafili odnaleźć w swoich czasach? Dorosną ,zmądrzeją , nabiorą rozumu to wtedy sami zadecydują czego chcą! Po co takimi pierdołami się zajmować? Po co?!!!

 • Kasia - niezalogowany 2019-10-03 19:43:41

  Witam mam pytanie czy możecie napisać jakie ma Pan Wojciechowski z Wicia wykształcenie bo jakoś nigdzie nie mogę znaleźć a chciała bym wiedzieć zanim będę głosować Dziękuję

 • Lidka - niezalogowany 2019-10-03 22:07:34

  Jak nie lubię Kosiora tak mu teraz przyznam rację. Wiadoma sprawa że w obu radach byłyby te same osoby i to pewnie z miasta (logistyka) więc po co bliźniaczy twór. I tak to właśnie Pan Dyrektor pozbyl sie swojej zabawki.

 • Mobb - niezalogowany 2019-10-03 22:57:50

  Ludzie komentujący dany post powinni dowiedzieć się więcej co jak funkcjonuje, natomiast później dawać swoje opinie.. Starosta ma zawyżone ego wg mnie i próbuje pokazywać z inicjatyw, które nie mają jakiegokolwiek sensu...

 • gość 2019-10-03 23:07:22

  Skończy sie jak z centrum promocji xD

 • Capluc - niezalogowany 2019-10-03 23:10:00

  Krew mnie zalewa jak widzę powyższe komentarze popierające inicjatywę jaką jest powołanie Młodzieżowej Rady Powiatu, jak i oczywiście śmieszy mnie sama postawa p. Kosiorka, który ma zamiar zaimponować ludziom, że Rada Powiatu niby działa z młodzieżą, a prawda jest taka, że nic z tego nie wyniknie. Niech mi ktoś wytłumaczy co mogłaby robić taka MRP, dlaczego ma być lepsza od MRM, które przez 3 lata, po reaktywacji, zdziałało wiele i w jakiś sposób już funkcjonuje, i jednak jest już dobrze prezentowaną „marką”. Moim zdaniem MRP nie powinno powstać, w tym roku przynajmniej, a szanowny pan Kosiorek powinien się 5 razy zastanowić, zanim powoła taki organ.
  Nie pozdrawiam

 • Gość - niezalogowany 2019-10-03 23:10:16

  Panie Cipiński,
  co uczniowie szkół średnich mają z miastem?

  Zrób sobie pan radę z dzieci ze żłobków, przedszkoli i podstawówek, bo nimi zarządza miasto.

  Panie Cipiński, należy więcej myśleć.

 • Gość - niezalogowany 2019-10-04 00:23:17

  A no ma rację Kosiorek, poza tym do piszących wyżej, może lepiej inicjatywa przemyślana. Jednym przeszkadza Ego, innym biceps,itd.

 • Gość - niezalogowany 2019-10-04 06:01:48

  A innym przeszkadza gula w gardle. MRM w Łowiczu to naprawdę prężna instytucja. Szkoły ponadgimnazjalne są przecież w obrębie miasta i nie ma znaczenia że podlegają pod powiat. Starosta popełnia błąd. I trochę ta pisowska retoryka ataku Krystiana razi w oczy. Kultury za grosz.

 • gość 2019-10-04 10:02:28

  Ksiorek to błazen jak i jego cała patria, poza tym jaki przykład daje starosta, któremu zabrano prawo do jazdy a on dalej jeździ ?? i on chce z sie zajmować młodzieżą ? po co zeby ją demoralizowac ? skandal!

 • gość 2019-10-04 10:35:29

  Radny Cipciński to jak szkodnik i panna: chcę a boję się. Weź się chłopie za robotę, a nie bez przerwy jątrzenie. Zajmij się dobrze smyczą, na której chodzisz i ciesz się stanowiskim dla ciebie zrobionym.

 • gość 2019-10-04 11:14:43

  Lepiej pisiorków nie ruszać, bo bardzo szczekają. Twardzi są w gadce. W działaniach raczej słabiutcy, co widać na załączonym obrazku.

 • gość 2019-10-04 12:05:26

  Myślę , że P. Krystian powinien powołać Miejska Rade Przyjaciół "flaszki" bo jest zwolennikiem zakładania na terenie miasta ogródków do spożywania m..innymi piwa. To jest wychodzenie na przeciw oczekiwaniom młodzieży z osiedli , pomysły nie do podważenia ale czego się nie robi aby być popularnym w mieście. Swoją droga co robi P. Krystian w Radzie Powiatu?, ma pole do działania na terenie miasta.

 • gość 2019-10-04 13:25:47

  Sprzedam jałówkę cielną: 865 666 123.

 • gość 2019-10-04 20:22:27

  Rozstał się Kaliński z Pis-em to mu radę zabrali. Zdziwienia nie ma.

 • Gość - niezalogowany 2019-10-08 15:51:15

  Cipinski już się skończył mimo stanowiska jakie dla niego stworzono. Ot cały chwilowy błysk jak biały ząb który zszarzał

 • XXX - niezalogowany 2019-10-09 15:15:40

  Każdy mówi tylko to dobre, to złe.
  Czytając to czuje jakbym czytał dwie osoby które naprzemiennie się ze sobą kłócą.
  Może nie warto się kłócić, ale chociażby wynegocjować porozumienie.
  MRM działało dobrze, ma już swoją \'markę\', jest rozpoznawalna w mieście jak i na terenie powiatu.
  Za to MRP nie jest rozpoznawalna, dopiero powstała. Plusem jej jest to, że jej pole działania zwiększa się na powiat. Lecz nikt do końca nie wie po co została powołana kosztem MRM.
  Moim zdaniem lepiej by było, poczekać i ponegocjować nad istotą MRP, możliwością wzięcia wielu z MRM.
  Nie powinno się pisać politycznie typu: \'PIS\' vs \'RESZTA\'.
  Wszyscy powinni się zastanowić co będzie lepsze dla miasta jak i dla powiatu.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Sklep Pompy - do domu,

Szukasz pompy do domu, centralnego ogrzewania, deszczówki czy np. studni? Zapraszamy do nowo otwartego sklepu z pompami - Łowicz ul. Warszawska 48..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez lowicz24.eu, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Agencja Reklamowa ZU-AN z siedzibą w Łowicz 99-400 , Stanisławskiego 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"