6°C bezchmurnie

Wojewoda zakwestionował jeden ze składników pensji starosty

Starostwo Powiatowe, Wojewoda zakwestionował jeden składników pensji starosty - zdjęcie, fotografia

Wydział Prawny, Nadzoru i Kontroli Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi bada legalność uchwały Rady Powiatu Łowickiego, która dotyczy wynagrodzenia starosty Krzysztofa Figata.

Majowe rozporządzenie Rady Ministrów wymusiło na Radzie Powiatu Łowickiego ustalenie nowego wynagrodzenia dla starosty.

Podczas czerwcowej sesji przewodniczący RPŁ Krzysztof Górski zaproponował, aby pensja Krzysztofa Figata składała się z wynagrodzenia zasadniczego (4800 zł), dodatku funkcyjnego (2100 zł), dodatku za wysługę lat (12 proc. wynagrodzenia zasadniczego, czyli 576 zł), dodatku specjalnego (40 proc. sumy wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego – 2760 zł) oraz drugiego dodatku specjalnego za pracę w Radzie Muzeum w Łowiczu oraz reprezentowanie powiatu łowickiego na Forum Związków Powiatów Polskich. Ten ostatni wynosić ma 1800 zł.

W ten sposób po zsumowaniu składników Krzysztof Figat od 1 lipca zarabiać ma 12.036 zł, czyli o 24 zł mniej w stosunku do tego, co uchwalono na początku kadencji starosty.

Nadzór prawny wojewody łódzkiego zakwestionował drugi dodatek specjalny. W ocenie Ireneusza Krześnickiego, dyrektora łódzkiego wydziału Prawnego, Nadzoru i Kontroli, zapis mówiący o przyznaniu staroście tego składnika wynagrodzenia powinien zostać wyeliminowany z obrotu prawnego. Ponadto zadania, za którą Krzysztof Figat otrzymał dodatkowe wynagrodzenie mieszczą się w zakresie jego zadań, jako starosty łowickiego.

Przedstawiciel wojewody poprosił rade o złożenie wyjaśnień. Wiceprzewodnicząca RPŁ Irena Kolos poinformowała łódzki wydział, że rada zajmie się tą sprawą na najbliższej sesji, czyli pod koniec sierpnia.

Wojewoda zakwestionował jeden ze składników pensji starosty komentarze opinie

 • Mieszkaniec powiatu - niezalogowany 2018-07-11 16:06:54

  Brawo Panie Wojewodo! Jako mieszkaniec tutejszego powiatu jestem zdegustowany i zażenowany zarówno starostą, jak i całą radą za takie niby-dodatki.

 • Zly - niezalogowany 2018-07-11 19:36:09

  Jeden zapierd...ala za 2 tysie caly miesiac na trzy zmiany a nygus ma 12 co za sprawiedliwość

 • Prawnik - niezalogowany 2018-07-12 09:54:58

  Dwa dodatki funkcyjne. Ale jaja ... byle zapakować w kiesę

 • Gość - niezalogowany 2018-07-23 15:48:12

  Starosta to miss powiatu i dlatego każe sobie płacić za wizerunek hihihi! Chyba już czas na nowego który zaprezentuje powiat lowicki bez oplat ;-)

 • Gość - niezalogowany 2018-07-23 15:50:32

  Dajcie mu jeszcze dodatek że tlucze się do Bednar samochodem służbowym a nie helikopterem ;-)

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.