Wraki aut na łowickich ulicach. Czy kiedyś znikną?


Portal lowicz24.eu
Autor: Mirka Czubak
15/10/2019

Wasze sprawy ŁowiczZnalezienie miejsca postojowego dla samochodu to problem mieszkańców wielu osiedli. Tymczasem na niektórych ulicach blokują je zardzewiałe, zapomniane pojazdy. Czy jest szansa na pozbycie się wraków z Łowickiego krajobrazu?

Wraki aut, bo o nich mowa, szpecą, blokują miejsca parkingowe, a dodatkowo stanowią zagrożenie dla mieszkańców i środowiska naturalnego. Wysłużony samochód powinien zostać wyrejestrowany i poddany recyklingowi. Jednak dla niektórych osób łatwiejszym rozwiązaniem jest porzucenie niepotrzebnego auta. Właścicieli pozbywających się aut w ten sposób może to słono kosztować.

Kwestię usuwania wraków reguluje ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 108 poz. 908 z późn. zm.) Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z art. 50a, pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub policję na koszt właściciela lub posiadacza.

W Łowiczu z racji braku straży miejskiej/gminnej zgłoszeniami o porzuconych autach zajmuje się policja. Dotyczy to jednak tylko pojazdów zostawionych przy drogach publicznych i w strefach zamieszkania. Oznacza to, że jeśli nieużywany samochód zajmuje miejsce na osiedlowym parkingu, który nie jest częścią strefy zamieszkania bądź strefy ruchu, policja nie może zlecić odholowania go, chyba że auto stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa osób (tu zastosowanie ma Art. 130a). Problemem musi zająć się w takim przypadku zarządca terenu na swój koszt. Później może on oczywiście dochodzić na drodze sądowej zwrotu poniesionych wydatków.

W przypadku pojazdu na drodze publicznej lub na osiedlu (jeżeli nie jest to teren spółdzielni) policjanci muszą ocenić, czy pozostawiony pojazd rzeczywiści jest porzucony.

– Policjanci ustalają dane posiadacza auta i informują go o obowiązku przywrócenia pojazdu do stanu używalności lub jakie są możliwości legalnego pozbycia się niepotrzebnego już samochodu. Jeśli nie wywiąże się on ze swojego obowiązku, funkcjonariusze mogą zlecić odwiezienie pojazdu na parking depozytowy. Odbywa się to na koszt właściciela, dodatkowo należy liczyć się z mandatem, karą grzywny do 500 złotych. Zastosowanie ma w tym przypadku art. 145 Kodeksu wykroczeń: kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany – wyjaśnia rzecznik łowickiej policji kom. Urszula Szymczak.

W szczególnych przypadkach, gdy pojazd utrudnia ruch drogowy lub stwarza zagrożenie, grzywna (na podstawie art. 91 Kodeksu wykroczeń) może wynieść nawet 1,5 tys. zł. Autem takim odpowiednie służby muszą zająć się natychmiast. W Łowiczu zadanie to realizuje Powiatowy Zarząd Dróg i Transportu w imieniu Starosty Powiatu Łowickiego, który w zakresie holowania korzysta z usług firmy AUTO – NAPRAWA Zenon Gajewski ul. Gdańska w Łowiczu z kolei w zakresie usług parkingowych HOL – GAZ  Tadeusz Siewierski, ul. Łęczycka.  I tu też stawki nie są małe. (Tabela: cennik ustalony i podjęty uchwałą Rady Powiatu Łowickiego z dnia 20 grudnia 2018 r.)

W tym roku PZDiT w Łowiczu przyjęło już 29 takich dyspozycji wydanych przez funkcjonariuszy Policji z kolei w ubiegłym roku odnotowano ich aż 52. Zaznaczmy, że w liczbie tej ujęte są auta usunięte z dróg również po wypadkach, których nie mogli zabezpieczyć czy odebrać właściciele czy rodzina. Ile wśród nich to wraki ściągnięte z przestrzeni miejskiej, nikt nam nie zdołał odpowiedzieć.

Jak nas informuje prezes Łowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej Armad Ruta, problem jest spółdzielni dobrze znany. W chwili obecnej jedno z miejsc parkingowych blokowane jest np. przez wrak na osiedlu Starzyńskiego. Po interwencji spółdzielni właściciel zobowiązał się do usunięcia auta, jednak nadal nie wiadomo kiedy to nastąpi.

- Dziwi mnie jednak nieskuteczność policji w kwestii wraku na parkingu przy ul. Bonifraterskiej (okolice bloku nr 6). Interweniowaliśmy w tej sprawie już kilkukrotnie, bo stan auta w naszej ocenie zagraża bezpieczeństwu mieszkańców, a nie jest to nasz teren. – mówi prezes ŁSM – sprawa ciągnie się już dobre kilka lat i nadal nie widzimy konkretnych działań – dodaje.

To samo tyczy się np. auta na chodniku przy ulicy Topolowej. Mimo zgłoszeń mieszkańców, którzy skarżą się, że auto mocno ogranicza widoczność przy wyjeździe z ul. Norwida, a jego stan wskazuje na nieużytkowanie nikt nic z tym nie robi. W prawdzie jedno z aut stojących tam od kilku lat zostało już przez właściciela usunięte, to kolejne nadal utrudnia życie mieszkańcom.

Co więc możemy zrobić jako mieszkańcy? Przede wszystkim zgłaszać nagminnie takie auta policji, a jeśli funkcjonariusz oświadczą, że ich kompetencje nie pozwalają na interwencję, bo teren na którym to auto się znajduje jest prywatny bądź należy do spółdzielni, to zgłaszać to również właścicielowi terenu.

Informacje o aucie bez tablic rejestracyjnych lub którego stan wskazuje, że jest nieużytkowane, do policji może zgłaszać każdy mieszkaniec, a nawet osoba odwiedzająca miasto. W tym celu można skorzystać z numerów telefonu lub maila dostępnych na stronie http://www.lowicz.policja.gov.pl lub udając się bezpośrednio na komendę. Dobrym pomysłem jest również wysyłanie oficjalnych pism, na które policja musi odpowiedzieć.

Zgłoszenie powinno zawierać możliwie jak najwięcej danych, czyli dokładny adres postoju pojazdu, markę, kolor i stan samochodu (czy jest otwarty, czy ma wszystkie szyby, itp.), wskazówki dotyczące ewentualnego właściciela czy też wskazanie czasu, od kiedy dany pojazd jest nieużytkowany, a w przypadku zgłoszenia w formie elektronicznej cenne będą zdjęcia.

Wydaje się, że nakładanie wysokich mandatów na właścicieli porzuconych pojazdów mogłoby wpłynąć na ich opieszałość. Jednak jak widać w praktyce łowiccy policjanci bywają często zbyt łagodni.

Dajcie nam znać jeśli w Waszej okolicy znajdują się takie wraki.

 
Wraki aut na łowickich ulicach. Czy kiedyś znikną? - komentarze opinie (23)

gość
15/10/2019

Takim zawalidrogą jest maluch na ul.Stanisławskiego koło apteki Słoneczko.

gość
15/10/2019

OS STARZYŃSKIEGO PUNTO ZIELONE OBOK ŚMIETNIKA MIĘDZY 7 A 8 BLOKIEM

Gość
15/10/2019

Na osiedlu Konopnickiej przy bloku nr 3 również znajduje się porzucony samochód, zielone Daewoo Ticko. Mech już go porósł a w oponach brak powietrza.

gość
15/10/2019

Bratkowice przed blokiem 43 Fiat Cinquecento

Gość
15/10/2019

Na Starzyńskiego między blokiem 8 a 7 koło kosza stoi zielone punto, w którym mieszka bezdomny, punto na Skierniewickich blachach (ES).

ELCe
15/10/2019

Możemy przesyłać zdjęcia wraków do redakcji? Może wtedy ktoś zareaguje,albo właściciel zacznie się wstydzić albo policja przestanie udawać że nic nie można zrobić lub że nie wiedzieli o wrakach. Oczyśćmy nasze miasto

Gość
15/10/2019

Osiedle Kostka obok 16a. Stoi tam cienko cienko niebieskie

Gość
15/10/2019

Osiedle Dąbrowskiego pod blokiem nr 14 ciemno szare Renault laguna

gość
15/10/2019

Kiedyś donosiło ORMO, dzisiaj internauci, Czyżby POtomkowie ORMO-wców?

Gość
15/10/2019

Srebrna Skoda Octavia pod budynkiem kurii

Gość
15/10/2019

Należy też zwrócić uwagę na blokujące przejazd samochody stawiane bezpośrednio pod oknami ,równolegle do bloków.
Trudno pokonać takie zawalidrogi karetce pogotowia. Jak przenieść na noszach chorego?A miejsca parkingowe wolne. Lepiej jednak mieć samochód pod drzwiami klatki schodowej.
Może tym problemem zainteresuje się dzielnicowy?

gość
15/10/2019

Treść komentarza...

mczubak
15/10/2019

ELCe Oczywiście, że można podsyłać zdjęcia do nas mirka@lowicz24.eu

gość
15/10/2019

Dotyczy pojazdu na Topolowej. O ile dobrze pamiętam, to "Dopuszcza się zatrzymanie lub postój na chodniku (…) pod warunkiem, że szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m". Już na podstawie tego można stwierdzić, że przepisy o ruchu drogowym zostały złamane. Poza tym, Jest to wrak nie nadający się do jazdy i stanowiący zagrożenie zwłaszcza dla osób wyjeżdżających z ul. Norwida i Słowackiego. Ciekawe czy posiadacz tego "pojazdu" ma jego ubezpieczenie OC? Moim zdaniem, powinien mieć jeśli znajduje się na drodze publicznej. Przypuśćmy że zdarzyłaby się taka oto sytuacja: zima, przysłowiowa szklanka na drodze, ktoś wpada w poślizg mimo zachowania "szczególnej ostrożności" i akurat uderza w ten wrak. Gdyby go nie było może wyszedłby z opresji. Pytanie, kto odpowie za szkody? Dziwi mnie bierność służb (zwłaszcza Policji, która karze za mniejsze przewinienia).

Gość
15/10/2019

Hyundai na Zduńskiej od wjazdu z trojkatnego

Tytus Andronikus
15/10/2019

Wraków pełno na mieście tylko szkupul w tym że miasto nie ma podpisanej umowy na holowanie takich pojazdów z firmą specjalistyczna
Jak to zgłoszę nawet na policję to policjanci nie mają komu zlecić tadkiego holowania i wraz nadal stoi tam gdzie stal

gość
15/10/2019

Do Gościa z 17,29:PISzesz głupoty.

gość
15/10/2019

chuj wam w dupe jebani konfidenci

Sysek z rejmonta
16/10/2019

Kiedyś był taki czas sie zbierało kilka chłopakow i porywało takiego złoma na skup.na flaszke było.nikt nie szukał wraku..teraz to nawet odwaznych niema.aby gnoje szyby wybija.pekinie odezwij sie

Gość
16/10/2019

Kiedyś walilo się kupę do dziury za domem.

gość
16/10/2019

ten na Topolowej to ciekawe zjawisko od lat.... najciekawsze jest to, że matka z dzieckiem w wózku ma tam olbrzymie problemy z przejściem, a policja ma to głęboko w ...

Gość
17/10/2019

Gmwniarze potłukli szyby w aucie niepotrzebnie.Przecież w lato jak sie wraca z melanżu to można sie spokojnie przespać jak baba nie chce wpuścić do mieszkania.Dobrym pomysłem jest też przeznaczenie takiego samochodu na nocleg dla bezdomnego.Ktoś wogóle myśli w tym mieście alternatywnie ???

Gość
17/10/2019

2 lata walczyliśmy na ul 3Maja jednak daliśmy radę wrak zniknal na zmiane policja spoldzielnia.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej


Ostanio w Wasze sprawy


TOP 5

Ogłoszenia

wróć

pełna wersja portalu

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez lowicz24.eu, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Agencja Reklamowa ZU-AN z siedzibą w Łowicz 99-400 , Stanisławskiego 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w „Polityce prywatności”

Ustawienia