Wystawa w Galerii Browarna z okazji 150. rocznicy urodzin Stanisława Noakowskiego

Wystawy, Wystawa Galerii Browarna okazji rocznicy urodzin Stanisława Noakowskiego - zdjęcie, fotografia
Portal lowicz24.eu 01/10/2017 16:06
Martyna Czekalska

Wczoraj (30 września) w Galerii Browarna w Łowiczu otwarto wystawę z okazji 150. rocznicy urodzin Stanisława Noakowskiego. Kolekcja zawiera oryginalne rysunki artysty, a także fotograficzną dokumentację rysunków wykonanych kredą na tablicy podczas wykładów na Politechnice Warszawskiej.

"Tworzył duchową syntezę pewnego stylu, nadawał mu duszę, własny wymiar, przetwarzał indywidualizm. Wieki mistrz, o którym niestety wielu z nas nie pamięta. Stanisław Noakowski pochodzący z Włocławka, to właśnie w naszym mieście znalazł inspiracje do swoich dzieł. - Jako architekt urodziłem się w Łowiczu - mawiał".

Takimi słowami prof. Andrzej K. Olszewski- historyk, fotograf odradzającej się Polski, wraz z właścicielem Galerii Browarna Andrzejem Biernackim otworzyli wystawę ,,Jako Architekt urodziłem się w Łowiczu - Stanisław Noakowski (1867-1928)".

Pan Olszewski mimo swoich 86 minionych wiosen w sposób wyjątkowy i bardzo interesujący opowiedział o twórczości i życiu Noakowskiego. Dlaczego akurat Łowicz? Właśnie to pytanie zadaje sobie większość z nas. Co sprowadza takiego artystę w skromne progi Łowicza? Czemu nie Włocławek, Sosnowiec, albo wciąż rozwijająca się stolica? To właśnie tutaj Noakowski postanowił zakończyć swoją podstawową edukację.

Niestety nie szło mu to gładko, ponieważ dwukrotnie powtarzał siódmą klasę. Przedmioty ścisłe były jego piętą achillesową, nie przeszkodziło mu to jednak w rozwijaniu umiejętności architektonicznych. W obecnych czasach podstawą studiowania na kierunkach architektonicznych jest dobra znajomość fizyki, matematyki, której nasz architekt po prostu nie miał. Jednak 150 lat temu liczył się pomysł, wyobraźnia, kreatywność.

Dzięki temu ukończył studia w Petersburgu i w kolejnych latach został wykładowcą na Politechnice Warszawskiej. Nie zapominajmy o tym, że Noakowski był również malarzem, który tworzył fantazję architektoniczną ukazującą jeden obiekt w każdej epoce. Wykonał tysiące rysunków i cykli rysunkowych, w których widać jego niezwykłą wrażliwość na piękno w architekturze.

Niestety spora część, bo ok. 3 tys. rysunków spłonęło w czasie Powstania Warszawskiego, nie oznacza to jednak, iż nie możemy podziwiać twórczości naszego artysty. Rysunki, czyli "Białe ramki Noakowskiego" możemy zobaczyć w Muzeum w Płocku, a od 1 października do 31 listopada w Galerii Browarna w Łowiczu.

Ukochał w sobie muzykę polskiego baroku, której część mogliśmy zasmakować w dniu otwarcia wystawy dzięki Łowickiej Orkiestrze Kameralnej. Wernisaż, jak i przyprawiający o gęsią skórkę koncert, wszyscy przybyli oglądali z zachwytem.

Tekst i foto: Zuzanna Knera

Wystawa w Galerii Browarna z okazji 150. rocznicy urodzin Stanisława Noakowskiego komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2017-10-01 16:38:01

    Świetny tekst!!

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Serwis, montaż pomp ciepła

Klimanovum świadczy kompleksowe usługi w zakresie: - doradztwa - projektowania - wykonawstwa pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz..


Operator Wózka Widłowego

Firma Procter & Gamble Centrum Dystrybucji w Sochaczewie poszukuje kandydatów na stanowisko: Operatorów Wózka Widłowego Obowiązki: • Załadunek..


Serwis, montaż klimatyzacja,

Firma KLIMANOVUM świadczy usługi z zakresu : -montaż i serwis klimatyzacji, rekuperacji -montaż chłodni,mroźni,komór chłodniczych i lad -serwis..


Reklama
 Reklama