Wystawę "Koń w malarstwie polskim" można oglądać do 19 listopada

Wystawy, Wystawę malarstwie polskim można oglądać listopada - zdjęcie, fotografia
  • Fotka nr 0 z 1
Portal lowicz24.eu 10/10/2017 12:40
Katarzyna Gajda

Polskie malarstwo XIX-wieczne od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród publiczności i kolekcjonerów. Obrazy takich twórców jak Józef Chełmoński, Juliusz, Wojciech i Jerzy Kossakowie są obiektem zainteresowań na wielu aukcjach antykwarycznych.

Zorganizowana z okazji 110-lecia Muzeum w Łowiczu wystawa „Koń w malarstwie polskim od początku XIX do początku XX w.” prezentuje prace 29 artystów, czołowych przedstawicieli sztuki polskiej XIX/XX w. Otwierają ją dzieła Aleksandra Orłowskiego czy Januarego Suchodolskiego, urodzonych przed 1800 r., a wieńczą obrazy najmłodszego przedstawiciela rodu Kossaków, Jerzego (ur. 1886 r.). Pomiędzy nimi przewija się cała plejada najznakomitszych przedstawicieli malarstwa: wywodzący się z ziemi łowickiej Józef Chełmoński, Jan Matejko - czołowy przedstawiciel malarstwa historycznego, Józef Brandt, uznawany za przywódcę polskiego środowiska artystycznego w Monachium, Juliusz i Wojciech Kossakowie czy Maksymilian Gierymski – mistrz światła. Wszyscy doskonale wykształceni, studiujący na uczelniach polskich, podróżujący po Europie, zaznajomieni z malarstwem europejskim.

Tematem przewodnim wystawy jest koń, ukazany w scenach batalistycznych, rodzajowych. Zwierzę jest głównym bohaterem prac, częścią większej kompozycji. To na nim portretowani są jeździec wschodni i mandżurski w ujęciu A. Orłowskiego, „Łucznik tatarski” W. Pawliszaka, ucznia J. Matejki, czy „Rajtar” P. Michałowskiego, który anatomię konia studiował m.in. w rzeźniach francuskich. Na wystawie znalazła się także „Czwórka” J. Chełmońskiego – przykład tematu, który przyniósł mu międzynarodową sławę.

Dla miłośników literatury interesujące są rysunki Antoniego Piotrowskiego, będące ilustracjami do „Ogniem i mieczem” H. Sienkiewicza. Do czytanego w bieżącym roku przez całą Polskę „Wesela” S. Wyspiańskiego nawiązuje praca Włodzimierza Przerwy Tetmajera, który był pierwowzorem ukazanej w dramacie postaci Gospodarza.

Koń na wystawie jest uczestnikiem polowań, prac polowych, towarzyszy Napoleonowi wycofującemu się spod Moskwy, ale także jest „towarem” (w pracy „Kupno konia arabskiego” J. Suchodolskiego) czy obiektem podziwu i oceny („Konkurs pojazdów na Placu Ujazdowskim w Warszawie” J. Rosena).

Każdy z obrazów, inny w charakterze, dynamice, kolorystyce powoduje, iż wystawa mimo że opowiadająca jedną – „końską historię” jest różnorodna, a pojedyncze prace są oddzielnymi opowieściami. Organizacja wystawy „Koń w malarstwie polskim od pocz. XIX do pocz. XX w.” ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie jest wyjątkowym wydarzeniem w 110-letniej historii Muzeum w Łowiczu, a także w życiu miasta i regionu. Wystawę można oglądać do 19 listopada.

M.Kozanecka-Zwierz

Wystawę "Koń w malarstwie polskim" można oglądać do 19 listopada komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Serwis, montaż pomp ciepła

Klimanovum świadczy kompleksowe usługi w zakresie: - doradztwa - projektowania - wykonawstwa pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz..


Serwis, montaż klimatyzacja,

Firma KLIMANOVUM świadczy usługi z zakresu : -montaż i serwis klimatyzacji, rekuperacji -montaż chłodni,mroźni,komór chłodniczych i lad -serwis..


Operator Wózka Widłowego

Firma Procter & Gamble Centrum Dystrybucji w Sochaczewie poszukuje kandydatów na stanowisko: Operatorów Wózka Widłowego Obowiązki: • Załadunek..


Sklep Pompy - do domu,

Szukasz pompy do domu, centralnego ogrzewania, deszczówki czy np. studni? Zapraszamy do nowo otwartego sklepu z pompami - Łowicz ul. Warszawska 48..


Reklama
 Reklama