Wzmożona aktywność oszustów. Uwaga na fałszywe maile z podpisem ZUS

Porady zdrowotne, Wzmożona aktywność oszustów Uwaga fałszywe maile podpisem - zdjęcie, fotografia
Portal lowicz24.eu 11/10/2018 09:33
Katarzyna Gajda

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustami, którzy chcą uzyskać dostęp do danych zgromadzonych na komputerach ubezpieczonych. Podszywający się pod ZUS oszuści nasilili swoje działania, wobec czego organ przypomina, że nie wysyła maili do swoich klientów.

Tylko w poniedziałek rano do Zakładu zadzwoniło kilkanaście osób z informacją o dziwnych mailach, w których jako nadawca figuruje właśnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W temacie wiadomości wpisana jest fraza „Zaległe składki”, zaś w samym mailu prośba o potwierdzenie odebrania wiadomości. Na szczęście klienci zwrócili uwagę na nieprawidłowy adres mailowy ZUS, który był w stopce maila.

- Stopka, poza prawidłowym adresem centrali ZUS, zawierała bowiem adres skrzynki mailowej oparty na domenie rządowej tj. „gov.pl”. Tymczasem strona www.zus.pl, jak i adresy mailowe pracowników ZUS nie funkcjonują w oparciu o domenę rządową - informuje Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że nie wysyła do swoich klientów korespondencji mailowej. Kontakt elektroniczny ze strony Zakładu możliwy jest jedynie w sytuacji, gdy klient posiada profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i wyraził zgodę na taką formę kontaktu.

ZUS ostrzega, by w żadnym przypadku nie odpowiadać na maile, które teoretycznie pochodzą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ani nie otwierać zawartych w tej korespondencji załączników. Korespondencja tego typu ma bowiem najczęściej na celu zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci. W sytuacji, w której ktokolwiek z klientów ma wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, prosimy o kontakt z najbliższą placówką Zakładu lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00.

Wzmożona aktywność oszustów. Uwaga na fałszywe maile z podpisem ZUS komentarze opinie

  • Janusz Niemczyk 2018-10-11 10:20:28

    ZUS wysyła maile, ale inaczej poprzez PUE i ich odbiór należy podpisać podpisem elektronicznym.
    Wszelkie inne maile to oszustwo i kradzież. Mail bez podpisu elektronicznego należy natychmiast skasować.
    Jeżeli ktoś chce to należy wydrukować i zanieść na policję. Ale łowiccy policjanci mają o ty małe pojęcie.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Serwis, montaż klimatyzacja,

Firma KLIMANOVUM świadczy usługi z zakresu : -montaż i serwis klimatyzacji, rekuperacji -montaż chłodni,mroźni,komór chłodniczych i lad -serwis..


Moments for You - Fotografia

Moments for You - Pasja tworzenia wspomnień Fotografia okolicznościowa Fotografia rodzinna Fotografia niemowlęca i noworodkowa Fotografia ciążowa


Sklep Pompy - do domu,

Szukasz pompy do domu, centralnego ogrzewania, deszczówki czy np. studni? Zapraszamy do nowo otwartego sklepu z pompami - Łowicz ul. Warszawska 48..


Serwis, montaż pomp ciepła

Klimanovum świadczy kompleksowe usługi w zakresie: - doradztwa - projektowania - wykonawstwa pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz..


Reklama
 Reklama