6°C lekkie zachmurzenie

Z kompasem i kalkulatorem w las

Czteroosobowe drużyny z pięciu łowickich podstawówek wzięły udział w grze terenowej po Lasku Miejskim. Zwycięzców zabawy poznamy po południu.

Inicjatorką projektu jest Aneta Kędziora, nauczycielka geografii w Szkole Podstawowej nr 2 im. Adama Mickiewicza, która na realizację pomysłu pozyskała grant z Łowickiego Ośrodka Kultury. Jak wyjaśniła na wstępie propozycja skierowana została do uczniów łowickich podstawówek, ponieważ jak dotąd nie było gry stricte do tej grupy nastolatków.

- Ta gra jest dla was, nie dla nauczycieli. I z racji tego, żebyście to wy się fajnie bawili i żeby to dla was była przygoda, którą w przyszłości będziecie chcieli powtórzyć nastąpi mała zamiana opiekunów – wyjaśniła pomysłodawczyni i chwilę później każdy z nauczycieli wylosował grupę, nad bezpieczeństwem której czuwał w trakcie wyścigu.

Na starcie stanęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2, 3, 4 i 7 oraz Pijarskiej Szkoły Podstawowej. Zadaniem młodzieży było pokonanie około 7-kilometrowej trasy, na której musieli zameldować się na dziewięciu punktach kontrolnych. Na każdym z kolei czekały zadania, które sprawdzały wiedzę nastolatków, zdobytą na lekcjach historii, geografii, języka polskiego, matematyki czy wychowania fizycznego. Na jednym z punktów na uczestników oczekiwał leśniczy Leszek Szychowski.

Uczestnicy zaopatrzeni zostali przez organizatorów w mapę, kompas oraz przydatne gadżety, jak sznurek, kalkulator, długopisy. Bezwzględnie, pod rygorem dyskwalifikacji nie można było używać telefonów komórkowych. Pomysłodawcy nie narzucali także zawodnikom konkretnej trasy, każda z grup we własnym gronie decydowała, którym duktem leśnym rozpocznie wyścig.

- Każda z tras została sprawdzona, uporządkowana i odpowiednio oznaczona – mówi pomysłodawczyni gry.

Zwycięzcami konkurencji zostanie drużyna, która nie tylko zdobędzie największą ilość punktów, ale także jako pierwsza zamelduje się na mecie. Zawodnicy ci otrzymają nagrody rzeczowe, medale oraz puchar.

- Głównymi celami zabawy jest zmocnienie relacji partnerskich i form współpracy między uczniami z różnych szkół, podtrzymywanie tradycji narodowych i obywatelskich odnoszących się do 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz aktywny i rozwijający sposób spędzania wolnego czasu – mówi Aneta Kędziora.

Wyniki pierwszej edycji gry terenowej poznamy po południu. Wówczas dla uczestników i nauczycieli zaplanowano integracyjne ognisko. Będzie także pokaz sprzętu w wykonaniu Związku Strzeleckiego.

Aktualizacja:

Zwycięzcami wyścigu zostali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2. Drugie miejsce zajęła dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3, zaś trzecie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4. Gratulujemy!

Z kompasem i kalkulatorem w las komentarze opinie

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.