Zamieszanie na drogach po zamknięciu przejazdu w Arkadii. Winni kierowcy czy nienależyte oznakowanie objazdów?

Wasze sprawy, Zamieszanie drogach zamknięciu przejazdu Arkadii Winni kierowcy nienależyte oznakowanie objazdów - zdjęcie, fotografia
Portal lowicz24.eu 22/10/2019 10:52
Martyna Czekalska

Od blisko dwóch tygodni zamknięty jest przejazd kolejowy w Arkadii (gmina Nieborów). Drogami lokalnymi wyznaczono objazdy dla aut o wadze do 6 ton, ale nagminnie trasę tę starają się pokonać również pojazdy ciężarowe. Czy objazdy można było lepiej oznakować, czy może winni są nieuważni kierowcy?

Przejazd kolejowo-drogowy w Arkadii został zamknięty 10 października w związku z modernizacją linii kolejowej E-20. Utrudnienia dla kierowców mają potrwać zgodnie z planem do 28 października. Wtedy też powinien zostać wznowiony ruch kołowy.

W związku z remontem wytyczono objazdy dla samochodów ciężarowych i osobowych. Pojazdy o wadze powyżej 6 ton jadąc od Łowicza powinny kierować się na drogę krajową nr 14, a następnie drogą wojewódzką nr 704 i dalej autostradą A2 do węzła Skierniewice, gdzie mogą wrócić na krajową siedemdziesiątkę w kierunku Skierniewic lub Nieborowa. Objazd obowiązuje w obu kierunkach. Dla samochodów osobowych objazd zorganizowano drogami lokalnymi przez Zielkowice i Mysłaków.

Tyle w teorii, bo w praktyce widok tirów próbujących ominąć zamknięty przejazd drogami lokalnymi nie jest rzadkością. Nasz reporter był świadkiem, jak jeden z tirów jadąc od strony Skierniewic skręcił przed przejazdem w Arkadii w lewo, chcąc przedostać się do Łowicza przez Zielkowice. Na jednym ze skrzyżowań zmuszony był zawrócić. Zdaniem okolicznych mieszkańców do podobnych sytuacji dochodzi bardzo często.

Natomiast jak twierdzi nasz czytelnik, przyczyną takich nagminnych przypadków jest nieodpowiednie oznakowane objazdów. Jak wskazuje, na rondzie przed węzłem Skierniewice na autostradzie A2 informacja o objeździe dla aut powyżej 6 t widoczna jest tylko dla kierowców jadących od strony Skierniewic. Przy tablicy kierunkowej na Łowicz i Nieborów nie ma żadnej informacji o zamkniętym przejeździe w Arkadii. O utrudnieniach na drodze krajowej nr 70 w kierunku Łowicza nie są informowani kierowcy poruszający się autostradą od strony Warszawy.

Jak informuje Maciej Zalewski, główny specjalista ds. komunikacji społecznej w łódzkim oddziale GDDKiA, za tymczasową organizację ruchu odpowiedzialny jest inwestor, czyli PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Przesłany przez kolej projekt organizacji ruchu został zatwierdzony przez GDDKiA, a zdaniem Zalewskiego kierowcy zostali odpowiednio poinformowani o utrudnieniach w ruchu i zorganizowanych objazdach.

- Nie można mówić, że coś jest nie tak. Wymusilibyśmy na inwestorze dodatkowe oznakowanie, gdybyśmy uznali, że ono jest niewystarczające – przekonuje Zalewski. - Nie twierdzę, że nie można dostawić dodatkowych znaków, natomiast jest to rola PKP PLK po ewentualnych uzgodnieniach z nami.

Dlaczego więc ciężarówki nagminnie błądzą po lokalnych drogach? Jak twierdzi przedstawiciel GDDKiA, wielu kierowców wychodzi z założenia, że być może uda im się przejechać i nie będą musieli nadrabiać kilometrów.

- Bezmyślność i nieczytanie oznakowania przez kierowców są porażające – zauważa Zalewski. Jako przykład podaje przypadki kierowców wjeżdżających pod prąd na autostrady i drogi ekspresowe.

W ubiegłym tygodniu wysłaliśmy zapytanie ws. zamkniętego przejazdu w Arkadii oraz objazdów do rzecznika PKP PLK S.A. W chwili publikowania artykułu nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.

Zamieszanie na drogach po zamknięciu przejazdu w Arkadii. Winni kierowcy czy nienależyte oznakowanie objazdów? komentarze opinie

 • Janusz Niemczyk 2019-10-22 13:44:56

  Co robią podwładni naczelnika Kajewskiego?
  Jakby Kajewski wysłał kilka patroli to kierowcy ciężarówek przez CB szybko innych nauczyli by jeździć.
  Lenistwo i bezmyślność!!! ORMO ma policję na zawołanie!!!

 • gość 2019-10-22 20:36:08

  Jeżdżę tamtędy codziennie, nie zgodzę się, że tylko bezmyślność kierowców gra tu rolę. Dodałabym bezmyślność osób odpowiedzialnych za oznakowanie, już nie wnikam czy PKP czy GDDKiA. Oczywiście kierowcy "tirów" pchają się tam gdzie nie powinni, ale oznakowanie pozostawia wiele do życzenia. Jeżdżę osobówką i droga przez Zielkowice już dla małych aut nie jest odpowiednia. Zjazd z A2 nie jest dobrze oznakowany, wystarczyłby jeden radiowóz na rondzie i już żaden większy samochód nie zjechał na Nieborów.

 • gość 2019-10-22 20:39:12

  Znaki o tym, że jest objazd dla pojazdów powyżej 6 ton są prawie przez samym przejazdem, to gdzie niby te tiry mają zawracać? Kombinują i pchają się na Mysłaków.

 • gość 2019-10-23 09:21:48

  Ooooo a co to ucichli obrońcy kierowców TIRów, którzy tak ujadali przy okazji blokad ul. Bolimowskiej i ul. Warszawskiej? Ci kierowcy dobrze wiedzą, że przejazd jest zamknięty i większość z nich umyślnie się pcha w objazd nie bacząc na oznaczenia. Po raz kolejny wystawiają sobie laurkę gdzie mają innych... Kilku widziałem jednak zakręcających przy przejeździe więc jakiś procent jeszcze zachowało jako taki rozsądek. Na koniec dodam, że TIR na łowickiej rejestracji też się tam trafił.

 • gość 2019-10-23 19:48:12

  TIRy i TIRy. A może ktoś mi wytłumaczy skąd na tych drogach biorą się autobusy i śmieciarki skoro jest ograniczenie do 6t?

 • Gość - niezalogowany 2019-10-23 20:10:49

  Oznakowanie na A2 jest słabo widoczne i od strony Warszawy ludzie często kierują się pierwszym zjazdem Skierniewice a 10 minut drogi mają do następnego zjazdu gdzie dojadą dobra trasą

 • Gość - niezalogowany 2019-10-23 20:16:21

  Oznaczenie typu przy ostrzeżeniu że zjazd jest za 3000m ograniczenie 6t na wjazd do centrum do dnia tego i tego. Nie każdy jest obywatelem naszego kraju i od razu przeczyta małe literki 500 m przed zjazdem, znając sytuację gdzie tir tira wyprzedza przez 10 km. Oby 3eci pas pojawił sie jak najszybciej

 • gość 2019-10-24 18:27:59

  heh do tych misiów o słabym oznakowaniu. Na a2 jest w liczbie 2ch ogromnych tablic że nie pojadą na Łowicz. Jedyny problem to jazda na pamięć i 2gi mniejszy brak przekreślonej strzałki na rondzie i to powinno załatwić sprawę. Ale szofer w dużym w większości przypadków nie mówi po polsku zbyt dobrze to co on tam na tablicę będzie zwracał uwagę.

 • Gość - niezalogowany 2019-10-25 20:35:48

  Jeszcze chwila i droga przez Zielkowice bedzie rozjezdzona do cna...

 • Max - niezalogowany 2019-10-25 23:21:41

  Panie Zalewski, zarówno projekt oznakowania jak i jego zatwierdzenie jest do "prdeli" ( to po czesku, niech pan sprawdzi...). Oznaczenie na autostradzie jest nie do przeczytania. Przed samym zjazdem i na rondzie autostradowym po zjeżdzie także. Można zasadniczo powiedzieć, że oznakowanie jest w miejscu, w którym to już dawno "po harapie" jak to u Sienkiewicza...

 • Zielkowiczanin - niezalogowany 2019-10-26 17:26:03

  Tiry na tory!

 • Gość - niezalogowany 2019-10-27 14:35:14

  Brak przejazdu przez Arkadię, zmniejszony ruch tranzytowy ul. Bolimowską i czy macie co do garnka włożyć. Można nie jeździć i mieć zaopatrzenie w sklepach. Dowód na to ze tiry tylko skracają sobie drogę kosztem naszego bezpieczeństwa

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Serwis, montaż klimatyzacja,

Firma KLIMANOVUM świadczy usługi z zakresu : -montaż i serwis klimatyzacji, rekuperacji -montaż chłodni,mroźni,komór chłodniczych i lad -serwis..


Moments for You - Fotografia

Moments for You - Pasja tworzenia wspomnień Fotografia okolicznościowa Fotografia rodzinna Fotografia niemowlęca i noworodkowa Fotografia ciążowa


Sklep Pompy - do domu,

Szukasz pompy do domu, centralnego ogrzewania, deszczówki czy np. studni? Zapraszamy do nowo otwartego sklepu z pompami - Łowicz ul. Warszawska 48..


Serwis, montaż pomp ciepła

Klimanovum świadczy kompleksowe usługi w zakresie: - doradztwa - projektowania - wykonawstwa pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz..


Reklama
 Reklama