Zerwany asfalt na ulicy Czajki w Łowiczu. Mieszkańcy z trudem dojeżdżają do swoich domów (ZDJĘCIA, VIDEO)

Wasze sprawy, Zerwany asfalt ulicy Czajki Łowiczu Mieszkańcy trudem dojeżdżają swoich domów (ZDJĘCIA VIDEO) - zdjęcie, fotografia
Portal lowicz24.eu 23/10/2019 13:00
Martyna Czekalska

Od roku mieszkańcy części ul. Czajki w Łowiczu mają utrudniony dojazd do swoich posesji. Wszystko przez, jak twierdzą, skandaliczną decyzję o zerwaniu asfaltu. Pytają kto za to odpowiada i kiedy doczekają się naprawy nawierzchni drogi.

Sprawę poruszono na zebraniu mieszkańców osiedla Przedmieście, które odbyło się w ubiegły wtorek (15 października) w Przedszkolu Integracyjnym nr 6 „Pod Świerkami”. Wcześniej, na sierpniowej sesji Rady Miejskiej w Łowiczu, radny Robert Wójcik złożył interpelację w imieniu mieszkańców ul. Czajki.

Jesienią ubiegłego roku w ulicy rozpoczęła się budowa kanalizacji sanitarnej. Wtedy też zerwano asfaltową nawierzchnię na odcinku około 300 metrów. Sęk w tym, że przez cały rok na tym fragmencie ulicy nie prowadzono żadnych prac związanych z budową kanalizacji, bo te realizowane są na innym odcinku drogi, od strony bloków komunalnych do pierwszego zakrętu jadąc w kierunku ul. Katarzynów.

Efekt jest taki, że mieszkańcy kilkunastu domków jednorodzinnych przy ul. Czajki od miesięcy mają znacznie utrudniony dojazd do swoich posesji. - Problemem jest przejechać samochodem, a co dopiero mają powiedzieć mamy z wózkami czy osoby starsze jadące na rowerze – mówiła jedna z mieszkanek uczestnicząca w osiedlowym zebraniu. - Niedaleko budowy (kanalizacji – przyp. red.) jest taki dół, że jak spadnie deszcz to nawet nie da się przejechać samochodem, bo woda wlewa się do auta – dodała.

Mieszkańcy dopytywali kto jest odpowiedzialny za, ich zdaniem, skandaliczną decyzję o sfrezowaniu asfaltu przed ich domami. - Ja ponoszę odpowiedzialność, mimo że decyzja była podjęta poza mną – odpowiedział burmistrz Krzysztof Kaliński. Na sierpniowej sesji łowickiej rady miasta dyrektor ZUK Janusz Michalak stwierdził, że asfalt sfrezowano w uzgodnieniu z nim na zlecenie miejskiej spółki Zakład Utrzymania Miasta. Asfalt zerwano, ponieważ była akurat dostępna frezarka.

Uczestniczący w zebraniu z władzami miasta łowiczanie z ul. Czajki chcieli też wiedzieć, kiedy doczekają się naprawy drogi, którą codziennie przejeżdżają do pracy czy szkoły. - Od roku nie mamy asfaltu, droga nie jest naprawiana i porusza się po niej ciężki sprzęt. Ostatnio ciężki pojazd Zakładu Usług Komunalnych popsuł studzienkę telekomunikacyjną – mówił jeden z mieszkańców.

Odtworzenie nawierzchni wraz z budową chodników zaplanowane jest dopiero po wybudowaniu kanalizacji sanitarnej na całej długości ulicy. A inwestycja ta zgodnie z planem ma zakończyć się do końca 2021 roku.

- Dysponujemy kwotami na bieżące utrzymanie dróg, a nie na odtworzenie takiego znacznego fragmentu jezdni – informuje Grzegorz Gawroński, prezes ZUM sp. z o.o. - Jeśli faktycznie są tam spore wyrwy, to możemy uzupełnić je destruktem lub tłuczniem. Będą to raczej kosmetyczne zabiegi niż docelowe działanie – dodaje.

Pozyskany destrukt asfaltowy z ul. Czajki został wykorzystany przez ZUM przy uzupełnianiu ubytków w nawierzchni dróg na kilku łowickich dzielnicach, m.in. na Przedmieściu, Górkach czy Zatorzu.

Zgodnie z kosztorysem, inwestycja Zakładu Usług Komunalnych realizowana w ul. Czajki będzie kosztowała 5 milionów złotych. Można się jednak spodziewać, że kwota ta wzrośnie.

Zerwany asfalt na ulicy Czajki w Łowiczu. Mieszkańcy z trudem dojeżdżają do swoich domów (ZDJĘCIA, VIDEO) komentarze opinie

 • gość 2019-10-23 15:58:46

  Ciekawe jakie konsekwencje poniesie Burmistrz (za brak nadzoru nad podległą jednostką) oraz pan Michalak za samowole (co to znaczy była dostępna frezarka? To może należało sfrezować z pół Łowicza a nie tylko 1 ulicę). Włos się jeży na głowie jak się to wszystko czyta: zerwać asfalt z jednej ulicy żeby uzupełnić ubytki na innych ulicach. I jeszcze jedno. Na jednej sesji ZUK był poproszony o zrobienie kosztorysu. I był on wyższy niż pozostałych oferentów. To może i ta inwestycja którą robi ZUK jest "przeszacowana"? Czy były zapytania do innych firm odnośnie tej inwestycji (biorąc pod uwagę trudne warunki gruntowe z którymi ZUK nie daje sobie rady). Czy po prostu ZUK dostał tą iwestycje, żeby móc pompować w niego kase nie zważając, że nie ma bardzo czym jej zrealizować (stan sprzętu i ludzi).

 • gość 2019-10-23 22:23:31

  ZUK odcinek 250 metrów robi już rok czasu. Zakończenie prac planowane jest na koniec 2021 roku. A prywatna Firma w jeden rok zrobiła kanalizację na Parmie, Placencji i kończy zaraz w Zielkowicach.

 • Hern - niezalogowany 2019-10-24 00:15:40

  Brawo ZUK, a już za chwilę zamkną przejazd na przedmieściu, na jakiś czas. Chyba trzeba będzie fruwać, albo przez Zielkowice, dodatkowe kilometry nabijać.

 • Gość - niezalogowany 2019-10-24 13:53:14

  Sa dostępne młotki i nalezalo by sie rypnąć w głupie puste pecyny

 • Gość - niezalogowany 2019-10-24 13:59:58

  Zaraz zamkną przejazd i nie ma dojazdu z żadnej strony to się nadaje do Uwaga TVN!!!!!!!!!

 • Gość - niezalogowany 2019-10-24 22:45:20

  A ja myślę że mieszkańcom tej ulicy tam gdzie nie ma asfaltu ZUK LUB BURMISTRZ powinni zawieszenie w samochodach wymienic a rowezystom opony nowe dac. Trzeba zmienić gospodarza Łowicza powinno być lepiej

 • Gość - niezalogowany 2019-10-24 23:45:38

  Co tu się dziwić ze nie mogą ogarnąć tego odcinka. Jest już przykład topolowe gdzie dały d.... a do życzenia można dopisać studzienki na nowym rynku i zasolenie na starówce koło muzeum . Za te ich głupie wydawanie powinny poleciec głowy pana Zuk Zum pana Pel... Oraz KJK

 • Janusz Niemczyk 2019-10-25 21:27:21

  Może radni dopilnują żeby burmistrz i starosta łącznie z Grzegorzem Gawrońskim trzy razy w tygodniu ul. Czajki jeździli swoimi prywatnymi samochodami, a może radni tak będą jeździć. Codziennie inny radny.
  Od dwóch lat w czasie biegów ulicznych nie ma alternatywnych objazdów z tamtej strony Łowicza.
  Tylko debile tak traktują swoich wyborców.
  Normalni już dawno zrobiliby to w miarę porządnie jak Sochaczewską.

 • Ściemajkido - niezalogowany 2019-10-27 02:01:46

  Dla mnie to nawet dobrze.Utrudnienia wobec samuraja są jak najbardziej ok.Co mnie nie zabije to mnie wzmocni.
  BANZAI

 • Gość Iga - niezalogowany 2019-10-27 13:17:14

  Sciema to ty żyjesz
  Już myslałam że poległeś w jakiej wojnie samurajskiej na te kije co tam masz

 • Gość - niezalogowany 2019-10-29 09:31:02

  Ten sciema co wierzy że jest jakim wojownikiem ma problem z głowką
  Na miescie udaje gangusa ale brata na psy podał

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Moments for You - Fotografia

Moments for You - Pasja tworzenia wspomnień Fotografia okolicznościowa Fotografia rodzinna Fotografia niemowlęca i noworodkowa Fotografia ciążowa


Serwis, montaż pomp ciepła

Klimanovum świadczy kompleksowe usługi w zakresie: - doradztwa - projektowania - wykonawstwa pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz..


Sklep Pompy - do domu,

Szukasz pompy do domu, centralnego ogrzewania, deszczówki czy np. studni? Zapraszamy do nowo otwartego sklepu z pompami - Łowicz ul. Warszawska 48..


Serwis, montaż klimatyzacja,

Firma KLIMANOVUM świadczy usługi z zakresu : -montaż i serwis klimatyzacji, rekuperacji -montaż chłodni,mroźni,komór chłodniczych i lad -serwis..


Reklama
 Reklama