Zmniejszanie ryzyka choroby sercowo-naczyniowej

Porady zdrowotne, Zmniejszanie ryzyka choroby sercowo naczyniowej - zdjęcie, fotografia
  • Fotka nr 0 z 1
Portal lowicz24.eu 18/10/2017 13:19
Katarzyna Gajda

Choroby sercowo-naczyniowe są główną przyczyną zgonów w większości populacji europejskich oraz ważną przyczyną inwalidztwa i rosnących kosztów leczenia. W Europie zabijają co roku ponad 4 mln osób.

Spowodowane są one narastającą (przez lata) podstępnie miażdżycą i mogą objawiać się jako choroba niedokrwienna serca ( w tym zawał serca), miażdżycą obwodowych naczyń krwionośnych czy wzrastającym ciśnieniem tętniczym.

Część czynników ryzyka pozostaje nie do modyfikacji. Są to płeć, wiek czy wczesne występowanie epizodów choroby sercowo naczyniowej w rodzinie, tj. u mężczyzn przed 55 rokiem życia, u kobiet przed 65 rokiem życia. Tych parametrów niestety nie da się zmienić – nie mamy na to wpływu.

Jednak zdecydowana większość czynników ryzyka ulega modyfikacji, a więc niwelując je możemy znacząco zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca czy udaru mózgu.

Należą do nich palenie papierosów (przede wszystkim !!!), mała aktywność fizyczna, nieprawidłowe żywienie, podwyższone wartości ciśnienia tętniczego, nadwaga lub otyłość, upośledzona tolerancja glukozy lub cukrzyca, nieprawidłowy lipidogram – zwiększona wartość cholesterolu całkowitego, LDL, mała wartość HDL, podwyższony poziom trójglicerydów.

Na podstawie wartości skurczowego ciśnienia tętniczgo, wieku, płci, statusu odnośnie palenia papierosów i poziomu całkowitego cholesterolu opracowano system SCORE.

Im bardziej czerwony kolor na skali – tym większe ryzyko sercowo-naczyniowe.

Jak widać w załączonej tabeli mężczyźni , a w szczególności palący papierosy!!! mają znacząco większe ryzyko niż kobiety w tym samym wieku oraz dwa razy większe niż gdyby nie palili.

Ryzyko 5% oznacza że u pięciu pacjentów na stu, w ciągu 10 lat wystąpią incydenty sercowo-naczyniowe zakończone zgonem. Jeżeli oczywiście nic nie zrobimy. Skala ta pozwala oszacować takie ryzyko i pokazać pacjentowi jak i w jakim stopniu możemy sobie pomóc.

Spójrzmy na skalę. 60-letni mężczyzna, palący, z nierozpoznanym nadciśnieniem tętniczym o wartości 160/90, z poziomem cholesterolu całkowitego rzędu 310 mg/dl ma ryzyko wynoszące 32%. Oznacza to że z populacji stu takich mężczyzn, u 32 w ciągu 10-ciu lat wystąpią incydenty sercowo-naczyniowe (udar mózgu lub zawał serca) i skończą sie zgonem.

Jeżeli taki pacjent rzuci palenie to ryzyko już spada na 17%. Jeżeli dodatkowo zacznie leczyć nadciśnienie tętnicze, dalej ryzyko spada na 9-12% (przy abstynencji od tytoniu). Jeżeli dodatkowo włączy się leki na cholesterol, dalej ryzyko może spaść do 5-6 %. Tak więc mamy spadek całkowitego ryzyka z 32% na 5-6%.
Często palacze nie mają świadomości jaką szkodę im oraz otoczeniu wyrząda dym tytoniowy. Nadciśnienie tętnicze często nie daje o sobie znać dopóki go nie zmierzymy. Wysoki cholesterol lub poziom glukozy we krwi także długo pozostaje utajony bez zrobienia odpowiednich badań.

Pamiętajmy że ponad 80% przypadków chorób serca i naczyń możemy uniknąć poprzez niwelowanie prostych, modyfikowalnych czynników ryzyka.

Już dzisiaj chciałbym zachęcić wszystkich palaczy do rzucenia palenia, a w następnym artykule dowiemy się co robić, aby jak najdłużej utrzymać dobre zdrowie.

Zespół lekarzy POZ przy MediCenter

Reklama

Zmniejszanie ryzyka choroby sercowo-naczyniowej komentarze opinie

  • Michał - niezalogowany 2018-03-16 10:31:01

    Bardzo ważna dla serca jest przede wszystkim dieta oraz odpowiednia ilość ruchu. Ja staram się naprawdę dobrze odżywiać, dlatego już od jakiegoś czasu korzystam z cateringu dietetycznego Wygodna Dieta, dzięki czemu nie muszę każdego dnia martwić się o to, co wypadałoby zjeść. ;)

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Sklep Pompy - do domu,

Szukasz pompy do domu, centralnego ogrzewania, deszczówki czy np. studni? Zapraszamy do nowo otwartego sklepu z pompami - Łowicz ul. Warszawska 48..


Moments for You - Fotografia

Moments for You - Pasja tworzenia wspomnień Fotografia okolicznościowa Fotografia rodzinna Fotografia niemowlęca i noworodkowa Fotografia ciążowa


Reklama
 Reklama