Dlaczego dojdzie do blokad drogi krajowej nr 70 w Łowiczu? Publikujemy stanowisko komitetu społecznego mieszkańców

Wasze sprawy, Dlaczego dojdzie blokad drogi krajowej Łowiczu Publikujemy stanowisko komitetu społecznego mieszkańców - zdjęcie, fotografia
Portal lowicz24.eu 01/10/2019 09:13
Martyna Czekalska

Piotr Tarczyński, przewodniczący komitetu społecznego mieszkańców Zatorza przesłał do naszej redakcji oficjalne stanowisko w sprawie planowanych blokad drogi krajowej nr 70 w Łowiczu. Komitet wskazuje w piśmie m.in. genezę problemu oraz podjęte już działania w sprawie wyeliminowania z dzielnicy ruchu tranzytowego.

- Nasze stanowisko ma na celu przypomnienie genezy problemu, wyjaśnienie kontekstu i ustosunkowanie się do niektórych komentarzy pojawiających się w mediach społecznościowych - informuje Piotr Tarczyński.

Poniżej publikujemy cały komunikat.

Blokady ulic Bolimowskiej i Warszawskiej – Stanowisko Społecznego Komitetu ds. usunięcia ruchu tranzytowego z dzielnicy Zatorze

Geneza problemu, czyli jak i kiedy to się zaczęło?

Żeby zrozumieć genezę problemu trzeba cofnąć się nieco w czasie do roku 2004, kiedy ostatecznie zapadła decyzja o rezygnacji z budowy wschodniej obwodnicy Łowicza z nowym mostem na rzece Bzurze w ciągu drogi nr 70. GDDKiA w ramach oszczędności zaplanowała przebudowę drogi w jej dotychczasowym przebiegu, co wiązało się z likwidacją, pomimo dużych protestów, tak krajobrazowo i sentymentalnie bliskiego wszystkim mieszkańcom Łowicza Mostu Warszawskiego i rozbudową całego odcinka drogi, aż do wjazdu w autostradę A2.

Rezygnacja z pierwotnego projektu wschodniej obwodnicy miasta i decyzja o rozbudowie istniejącej DK70 jako dojazdu do autostrady, spowodowała rzecz karygodną i w rezultacie niezwykle uciążliwą i groźną dla mieszkańców tej części Łowicza. Setki, tysiące TIR-ów wjechało w ulicę Warszawską i Bolimowską, wbijając się w miasto potężnym, uciążliwym hałasem i smrodem szkodliwych dla zdrowia i życia spalin. Za ten stan rzeczy odpowiedzialność spada, między innymi, na ówczesne władze - burmistrza i radę - które wyraziły na tę inwestycję zgodę, nie licząc się ze zdaniem protestujących mieszkańców, sygnalizujących przyszłe tragiczne skutki tej kompletnie nieprzemyślanej decyzji.

Skutki dla zdrowia powodowane przez intensywny ruch tranzytowy
Liczne opracowania naukowe potwierdzają odczucia i obawy mieszkańców naszej dzielnicy. Różne związki chemiczne emitowane przy okazji wzmożonego ruchu samochodowego przyczyniają się do występowania wielu groźnych dla zdrowia i życia chorób. Problemy z pamięcią i koncentracją, stany depresyjne, przyspieszone starzenie się układu nerwowego, zagrożenie udarami mózgu, zawałami serca, nadciśnieniem tętniczym, chorobą niedokrwienną, zaburzeniami rytmu i niewydolnością serca.

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) sklasyfikowała zanieczyszczenie powietrza zewnętrznego ogółem, w tym pył zawieszony oraz spaliny emitowane przez silniki Diesla, jako substancje o udowodnionym działaniu rakotwórczym. Nie chodzi więc jedynie o komfort czy dyskomfort, ale o zdrowie i życie ludzi, którzy są zmuszeni do funkcjonowania w warunkach realnie im zagrażających.

Blokady ulic Bolimowskiej i Warszawskiej
W grudniu 2017r mieszkańcy Zatorza zwrócili się do GDDKiA, będącej administratorem DK 70, o wyeliminowanie ciężkiego tranzytowego ruchu samochodowego. Petycję podpisało 378 osób. Mieszkańcy postulowali wykonanie bezpośredniego połączenia pomiędzy drogami krajowymi 70 i 92 (wschodniej obwodnicy Łowicza). Do dziś GDDKiA nie przewiduje nawet rozpoczęcia prac przygotowawczych do zaprojektowania tej obwodnicy. Również wystąpienia do GDDKiA o ograniczenie ruchu w dzielnicy nie przyniosły żadnego skutku.    
 
Od wielu lat w Europie wyprowadza się z miast ciężki ruch samochodowy. Jest rzeczą całkowicie niezrozumiałą i nie do przyjęcia, że w dzielnicę mieszkaniową Łowicza został wprowadzony ruch tranzytowy z i do przebiegającej nieopodal autostrady.

Obecna sytuacja musi się zmienić. Znaczne przekroczenie dopuszczalnych poziomów hałasu i emisji szkodliwych substancji w strefie obejmującej domy mieszkańców jest przyczyną naruszenia ich dóbr osobistych oraz przyczyną poważnego uszczerbku na zdrowiu. Tracą mieszkańcy, ale traci też miasto, któremu rok w rok ubywa coraz więcej mieszkańców. Nikt nie chce żyć w hałasie i smrodzie spalin, a tym bardziej wychowywać w tych warunkach swoje dzieci.

Budowa wschodniej obwodnicy miasta oznacza, że w sposób naturalny ciężki ruch będzie objeżdżać Łowicz, zamiast do niego wjeżdżać. Oczywiście, nie oznacza to całkowitego zakazu wjazdu samochodów ciężarowych do miasta, co sygnalizuje w sposób kompletnie absurdalny i oderwany od rzeczywistości, a być może nawet złośliwy, cześć komentujących akcję na forach internetowych. Samochody ciężarowe rzecz jasna do miasta wjeżdżać muszą, ale tylko te, dla których Łowicz jest miejscem docelowego rozładunku lub załadunku, a nie te, które przez Łowicz jedynie przejeżdżają. To te ostatnie chcemy wyeliminować przez wywarcie presji na wszelkie decyzyjne w sprawie instytucje i organy państwa, które chcemy nakłonić do wybudowania tak potrzebnej Łowiczowi obwodnicy miasta.

Zapraszamy wszystkich, którzy jeszcze nie przyłączyli się do akcji, zwłaszcza młodych mieszkańców. Doskonale rozumiemy, że młode rodziny mają bardzo wiele obowiązków i nie jest im łatwo znaleźć czas na rozwiązywanie problemów społecznych, ale to właśnie przede wszystkim w interesie ludzi młodych i najmłodszych jest, aby wyeliminowanie ruchu tranzytowego nastąpiło jaj najszybciej.

Na ostatnim spotkaniu organizacyjnym mieszkańcy uzgodnili, że pierwsze blokady na ul. Warszawskiej i Bolimowskiej odbędą się 3-go i 4-go października (czwartek i piątek). Blokady zaczną się o godz. 15-tej i będą trwać do godz. 18-tej.


Społeczny Komitet ds. usunięcia ruchu tranzytowego z dzielnicy Zatorze

Dlaczego dojdzie do blokad drogi krajowej nr 70 w Łowiczu? Publikujemy stanowisko komitetu społecznego mieszkańców komentarze opinie

 • gość 2019-10-01 10:19:02

  Brawo.

 • tolerancyjna - niezalogowany 2019-10-01 10:19:42

  Właściwie nie chciałabym pisać o obwodnicy (uznaję racje protestujących), tylko takie mam przemyślenie... W sumie niedaleko mi do emerytury, ale jak patrzę na tych emerytów, których jest pełno przy wszystkich wiecach, spotkaniach, blokadach, to przeraża mnie, że może i mnie się tak porobi, że wszystko będzie mi przeszkadzało. Nie twierdzę, że ruch tirów jest fajny - sama mieszkam w tamtych okolicach i współczuję tym ludziom, ale do głowy by mi nie przyszło żeby szukać takich rozrywek.. krzyczące dzieci na placu zabaw? ruch samochodów? strefa parkingowa? co będzie następne, żebyście znów poczuli, że coś od Was zależy?... Mam nadzieję, że na emeryturze będę pogodną, starszą panią, która poświęci wyczekiwany czas wolny na własne hobby i że będę miała w sobie mnóstwo tolerancji na świat i ludzi. Od buntu są młodzi, do których ten świat należy i niech to oni zdecydują czy chcą postępu, czy ciszy i marazmu.. Wasze argumenty są często słuszne, ale czy to jest dobry wiek na walkę ze wszystkim i wszystkimi? Pozdrawiam,

 • Krzyś - niezalogowany 2019-10-01 11:22:51

  Rok 2004 przewodniczący rady Kaliński - w zasadzie Burmistrz Budzałek bez większości w radzie więc nasz wąsiaty Krzyś decydował i zdecydował, że obwodnicy nie będzie!!!
  Rok 2006 ten sam Krzyś wprowadza pod obrady wprowadzenie celów sakralnych dla działki na Miodowej - by już w roku 2007 jako wąsiaty włodarz zaproponować uchwałę swojej radzie z Heniutkiem Z jako przewodniczącym i przeflosowanie owej uchwały!!!
  Co wąsiaty Krzyś w mieście jeszcze popsuł - za chwilę się dowiemy.
  Gość bez wizji otaczający się marnym osobami aby wśród nich brylować.
  Brawo Krzyś.

 • Gość kierowca - niezalogowany 2019-10-01 13:29:13

  Emerytom sie nudzi to troche adrenaliny lykna.

 • ELCe - niezalogowany 2019-10-01 15:07:58

  Z wpisu pani "prawie emerytki" wynika, że cisza i marazm grozi mieszkańcom. Cóż jako "prawie" 36latka uważam, że w świecie ogarniającego nas hałasu, przepychu, reklam, gdzie wszystko dookoła do nas krzyczy, ja po pracy tylko czekam na tę chwilę ciszy. Tu nie chodzi o to, że emeryci protestują, bo są marudni i wszystko ich denerwuje, ale o to, że młodzi mają coraz częściej głęboko gdzieś to co się dzieje i sprawy społeczne, sprawy miasta, czy choćby klimatu mało ich obchodzą. To jest między innymi moje pokolenie i to jest przykre.

 • gość 2019-10-01 15:17:46

  W wyborach 2018 r. poparcie do panującego nam od kilku kadencji Burmistrza to ok. 70%.Myślę że udział osób tak głosujących na tej sali jest podobny.Więc ludzie -o co wam chodzi ? Jesteście za ,a nawet przeciw...Do p.Tarczyńskiego i spółki: Panowie po prostu chcecie zaistnieć i macie w związku z tym pewne plany osobiste.Manipulujecie tymi "biednymi\',nieświadomymi ludżmi...

 • Gość - niezalogowany 2019-10-01 18:24:47

  Lodowisko też im przeszkadzało,bo dzieci były za głośno. Przesiedlić tych emerytów na wieś to będą mieli spokój i mieszkania się zwolnią.

 • Łowiczak - niezalogowany 2019-10-01 20:07:05

  Na wieś? Tam będzie im wszystko przeszkadzać, psy szczekają, maszyny jeżdżą, zapachy, nie wytrzymają. Do Warszawy ich przenieść, tam cisza, ruch znikomy hehe

 • gość 2019-10-01 21:08:20

  "Łowiczak" ma rację.
  A, tak w ogóle, zakazywanie przejazdu TIRów przez miasto powoduje ograniczanie jego rozwoju.
  Ciekawe, co za "kretyn" poustawiał zakazy tonażowe w innych częściach Łowicza.
  Powinno się je usunąć, aby mógł wjechać kto chce i czym chce.
  A, można by jeszcze, na starym rynku, za ratuszem i na błoniach koło "szkiełek" zrobić płatne parkingi dla TIRów.

 • gość 2019-10-01 22:43:15

  już tak nie płaczcie Tirówki, nie mieszkam na zatorzu, ale bywam czasem i absolutnie rozumiem, męczarnie mieszkańców, szczególnie tych bezpośrednio mieszkających przy Bolimowskiej lub Warszawskiej. Wasze chamskie komentarze i obrażanie jest nie na miejscu i niestety pokazuje poziom na jaki zeszło to społeczeństwo.

 • Gość ze Skierniewic - niezalogowany 2019-10-01 23:50:37

  kierowca szybkiego auta osobowego, kobieta seniorka, do niedawna codziennie przeżywająca traumę na skrzyżowaniu dróg Bolimowskiej (do Skierniewic) i Warszawskiej (z mostem na rzece Bzurze) w oczekiwaniu od 5 do 15 i więcej minut na skręt w lewo (w stronę centrum Łowicza i przejazdu przez tory na wysokości dworca kolejowego).
  W listopadzie zapraszam Tolerancyjną na przejażdżkę z objazdami w związku z trwającą przebudową ww. skrzyżowania. Po niej poproszę Tolerancyjną o zamieszczenie w lokalnej i ogólnopolskiej prasie przeprosin skierowanych do społecznego komitetu organizacyjnego planowanego w najbliższych dniach października protestu mieszkańców osiedla Zatorze w Łowiczu. Żałuję, że z powodu nieobecności w kraju nie będę mogła do protestujących dołączyć. Troszczą się nie tylko o siebie, ale i moje życie.

 • do gość z 21:08 - niezalogowany 2019-10-02 07:51:42

  "A, tak w ogóle, zakazywanie przejazdu TIRów przez miasto powoduje ograniczanie jego rozwoju."- Możesz rozwinąć swoją "myśl" Czomolungmo intelektu?

 • gość 2019-10-02 08:25:47

  Czemu nie dacie pracować kierowcom. Oni też mają rodziny. Co tym osiągniecie? Proponuję zablokować ratusz i wąsatego Krzysia bo to on jest decydentem. Ale przecież na niego głosowaliście. To do kogo te żale? Chory kraj, chorzy ludzie. Paranoja.

 • tolerancyjna - niezalogowany 2019-10-02 08:30:54

  Do Gościa ze Skierniewic,
  Nie trzeba mnie zapraszać na przejażdżkę po przebudowanych skrzyżowaniach, bo sama mieszkam w okolicach i tam jeżdżę (gdyby czytał Gość mój wpis mniej tendencyjne, to sam by Pan na to wpadł). Codziennie też czekam, aż jakiś kierowca wpuści mnie, abym mogła wyjechać z Zatorza. Nie wiem też za co miałabym przepraszać społeczny komitet - nikogo nie obraziłam, a nawet stwierdziłam, że w wielu przypadkach ludzie ci mają rację (co też umknęło Gościowi). Stwierdzenie, że ludziom starszym wszystko przeszkadza, nie jest obrażaniem, a jedynie stwierdzeniem faktu na podstawie obserwacji życia Łowicza z ostatnich lat. Proszę sobie poczytać inne komentarze - może wtedy zobaczy Gość różnicę...?

 • gość 2019-10-02 11:06:47

  Widzę tutaj ogromne problemy z czytaniem ze zrozumieniem - protestujący nie chcą zakazać poruszania się ciężarówkami w ogóle czy w nawet w mieście, wystarczy przeczytać ich list, wiem że długi, a 60 % Polaków nie przeczytało w roku żadnej książki, ale wysilcie mózgi. Protestujący nie zabiorą kierowcom aut, praw jazdy, ani nie zwiną asfaltu! Chcą tylko, żeby jeździli drogami do tego lepiej przystosowanymi, a od tego są autostrady, obwodnice. Nikt im chleba nie odbierze jak pojadą inną drogą.

 • Gość - niezalogowany 2019-10-02 12:09:44

  Brawo. .dobry pomysł w dobrym kierunku.

 • gość 2019-10-02 12:56:23

  zły pomysł w złym kierunku

 • gość 2019-10-02 14:09:43

  nie dziw się problemom ze zrozumieniem tekstu czytanego, wszak wiadomo powszechnie, że kierowcy samochodów ciężarowych są mniej inteligentni niż przeciętny człowiek, jest to raptem kilka punktów ale widać tą różnicę, już bazowe IQ jest statystycznie niższe, lecz z czasem podlega regresowi a składają się na to: stresująca praca, spaliny wdychane, przemęczenie, wykorzystywanie przez pracodawców, wreszcie długa rozłąka z rodziną. Tych ludzi powinno się leczyć i obniżyć wiek emerytalny, mi jest ich szczerze szkoda i rozumiem ich frustrację.

 • gość 2019-10-02 16:23:08

  Przestańmy skakać sobie nawzajem do oczu. Wiadomo że przy Warszawskiej i Bolimowskiej mieszka się teraz ciężko. Trzeba się zjednoczyć i zacząć walczyć o obwodnicę w ramach 100 obwodnic rządowego programu. A ludzi starszych i emerytów nie obrażajmy bo nie wiadomo jacy my za kilkadziesiąt lat będziemy. No chyba że zwycięży PO z SLD i zafundują nam eutanazję zamiast przejścia na emeryturę.

 • gość 2019-10-02 23:06:28

  gość pisze ,,No chyba że zwycięży PO z SLD i zafundują nam eutanazję zamiast przejścia na emeryturę.,, no i dobrze przecież to wolny kraj ,wolni ludzie i wolny wybór ,żyć nie umierać obronią was 1bateria patriot i 35 sztuk F-35

 • Gośiu - niezalogowany 2019-10-02 23:59:16

  Wywalić wasatego Krzysia Kamińskiego. Rozliczyć go z dorobku personalnego i fatalnych decyzji dla Lowicza.

 • gość 2019-10-03 10:09:47

  Co chcecie od wąsatego Krzysia Jasia? Dopiero co na zjeździe absolwentów tzw. Chełmona uznano go za najwybitniejszego (przynajmniej jednego z trzech najwybitniejszych) absolwentów łowickiej Alma Mater. Tak napisano na konkurencyjnym portalu.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Serwis, montaż klimatyzacja,

Firma KLIMANOVUM świadczy usługi z zakresu : -montaż i serwis klimatyzacji, rekuperacji -montaż chłodni,mroźni,komór chłodniczych i lad -serwis..


Sklep Pompy - do domu,

Szukasz pompy do domu, centralnego ogrzewania, deszczówki czy np. studni? Zapraszamy do nowo otwartego sklepu z pompami - Łowicz ul. Warszawska 48..


Moments for You - Fotografia

Moments for You - Pasja tworzenia wspomnień Fotografia okolicznościowa Fotografia rodzinna Fotografia niemowlęca i noworodkowa Fotografia ciążowa


Serwis, montaż pomp ciepła

Klimanovum świadczy kompleksowe usługi w zakresie: - doradztwa - projektowania - wykonawstwa pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz..


Reklama
 Reklama