Radni poznali model sieci szkół po likwidacji gimnazjów

30/01/2017 18:50
Urząd Miejski, Radni poznali model sieci szkół likwidacji gimnazjów - zdjęcie, fotografia
 • Fotka nr 0 z 2
 • Fotka nr 1 z 2

Między 13 a 15 lutego Rada Miejska w Łowiczu podejmie decyzję o sieci miejskich szkół w obliczu reformy oświaty. Wygląda na to, że projekt zyska akceptację całej rady.

  

W ubiegły wtorek informowaliśmy o spotkaniu burmistrza Krzysztofa Kalińskiego z dyrektorami miejskich szkół, podczas którego zaprezentowana została sieć placówek edukacyjnych po likwidacji gimnazjów. Ten sam schemat poznali podczas czwartkowej (26.01) sesji miejscy samorządowcy.

Przypomnijmy, że na terenie Łowicza funkcjonują cztery gimnazja. Dwa z nich to osobno działające placówki, dwa kolejne wchodzą w skład zespołów. Najmniej problemu w świetle reformy oświaty będzie z tymi drugimi. Zarówno na Bratkowicach, jak i Korabce działające szkoły funkcjonują w jednym budynku, zaś całymi zespołami kieruje jeden dyrektor. Wioletta Puszcz i Maria Wojtylak zapewniły burmistrza, że poradzą sobie ze zmianami, które narzuca reforma.

Krzysztof Kaliński w porozumieniu z zespołem ds. organizacji oświaty postanowił, że Gimnazjum nr 1 zostanie włączone do Szkoły Podstawowej nr 1, zaś Gimnazjum nr 2 do SP2. Podczas sesji tłumaczył, że mimo iż gimnazjalna „Jedynka” została utworzona z obwodu SP1 i SP4, to ze względu na lepsze warunki lokalowe zostanie włączona do tej pierwszej. Po włączeniu gimnazjalnej „Dwójki” do szkoły podstawowej, z którą dzieli budynek poprawią się nie tylko warunki dla uczniów, ale i zlikwidowana zostanie dwuzmianowość.

Dodał również, że nie będzie zmian na dyrektorskich stanowiskach. W Szkole Podstawowej nr 1 funkcję tę nadal pełnić będzie Teresa Sokalska-Lebioda, zaś wicedyrektorem placówki przy ul. Kaliskiej zostanie Jolanta Urbanek, obecna dyrektor G1. Podobnie w przypadku SP2. Szefująca od września placówką przy ul. Mickiewicza Ewa Chudzyńska nadal będzie nią kierować, korzystając z pomocy Mirosławy Walczak (obecnie dyrektor G2).

Podczas czwartkowej sesji burmistrz powtórzył sposób zagospodarowania budynku po Gimnazjum nr 1. W gmachu, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami zostałaby utworzona filia przedszkola, swoją siedzibę znalazłoby tam kilka stowarzyszeń oraz miejska biblioteka. Działająca w gimnazjum stołówka posłużyłaby seniorom, zaś sala gimnastyczna uczniom SP 1 i SP4.

W efekcie likwidacji gimnazjów do 2019 roku miejskie szkoły stracą około 300 uczniów, a to wiąże się ze zmniejszeniem etatów nauczycielski. Zwolnień pedagogów uda się uniknąć, jeżeli osoby, które nabywają praw do emerytury bądź świadczeń kompensacyjnych skorzystają z nich. Na emeryturę może przejść 11 osób, praw do świadczeń kompensacyjnych nabywa kolejnych 35. Burmistrz Kaliński przyznał podczas sesji, że w przypadku wygaszenia Gimnazjum nr 1 i 2 miasto musiałoby znaleźć w budżecie blisko 1,5 mln zł na odprawy.

Radny Krzysztof Janicki dopytywał burmistrza co z pracownikami administracji i obsługi. W odpowiedzi usłyszał, że we wszystkich szkołach, wśród tej grupy są osoby, które nabywają praw emerytalnych i po małej roszadzie i przeniesieniu nikt nie straciłby pracy.

Prezentowany projekt reorganizacji popiera radny opozycyjny Robert Wójcik. Jako członek zespołu doradczego przyznał, że jego zdaniem wypracowany model jest optymalny, bo wybiera mniejsze zło, choć zdaje sobie sprawę, że antagonizuje on społeczeństwo. - Przy rewolucyjnych zmianach, a takie niewątpliwie są te narzucone przez rząd zawsze ktoś będzie niezadowolony, dlatego podejmując decyzję należy patrzyć na całe środowisko nauczycielskie w mieście - mówił. Podkreślił, że pomimo wzrostu subwencji oświatowej na jednego ucznia (o 16 zł), miasto i tak poniesie ogromne koszty całej reformy. W ubiegłym roku wydatki oświatowe kształtowały się na poziomie 38 mln zł (z czego 18 mln to subwencja), w tym roku na pewno będzie to 40 mln, a może i więcej. Będą to koszty m.in. przystosowania budynku Gimnazjum nr 1 na potrzeby filii przedszkola oraz tych placówek, które nie mają sal do nauki np. fizyki czy chemii.

Zaznaczyć należy, że nauczyciele Gimnazjum nr 2 nie rezygnują z walki o swoją szkołę i planują kolejne spotkania z burmistrzem oraz przedstawicielami delegatury Kuratorium Oświaty w Skierniewicach.

Reklama

Radni poznali model sieci szkół po likwidacji gimnazjów komentarze opinie

 • Gośka - niezalogowany 2017-02-01 21:09:10

  [quote name="zatorzanka"]Klepka w "Jedynce" na sali gimnastycznej po ilości dzieciaków to dopiero się rozejdzie jak stare galoty. Nie wiem czy tam powinno być więzienie a co dopiero podstawówka. Można sobie zęby wybić[/quote]Ta szkoła nie nadaje się na podstawówkę, jest za mała. Lepszym pomysłem byłoby zrobić na odwrót - w Alejkach SP . Kto to ogarnie, żeby nasze dzieci miały lepiej.

 • zatorzanka - niezalogowany 2017-02-01 15:27:21

  Klepka w "Jedynce" na sali gimnastycznej po ilości dzieciaków to dopiero się rozejdzie jak stare galoty. Nie wiem czy tam powinno być więzienie a co dopiero podstawówka. Można sobie zęby wybić

 • Marta - niezalogowany 2017-02-01 11:35:25

  [quote name="Zatorzanek"][quote name="zatorzanka"]Proszę przystosować i przenieść szkołę podstawową nr 1 do budynku gimnazjum w alejkach, a ze starym budynkiem jedynki przerabiać czy sprzedać na cokolwiek[/quote]Koniecznie. I przy okazji koniecznie zaorać wybudowane tam za ciężką kasę plac zabaw i boisko.[/quote]A czy boiska mogą być tylko przy szkole? Budynek "1" to porażka i ostatni staroć z nową kuchnią, myślę że w Alejkach lepsze są warunki. A "1" na bibliotekę się nada

 • Zibi - niezalogowany 2017-02-01 11:33:20

  [quote name="Burmis"]kłamią w żywe oczy jak to wszystko jest ogarnięte i ułożone na poziomie samorządów. I że absolutnie nikt nie straci pracy. A każdy samorząd robi co chce :) [/quote]Pani premier zbyt optymistycznie się wypowiada, taka jej rola. Bajki opowiada, że nikt nie straci pracy, ale kasy na etaty nie da. Akurat też uważam, że lepiej niech odejdą emeryci w SP a ich miejsce zajmą młodzi nauczyciele z G. Znam nauczyciela 68 lat i pracuje w szkole plus emerytura-czy to jest normalne?

 • Oni - niezalogowany 2017-02-01 09:59:15

  W projekcie założono, że klasy 1-3 z Kaliskiej mają być przeniesione do szkoły Gim 1 w alejkach - to dla kogo pozostanie plac zabaw ? A dla kogo tematyczne pracownie wykonane z dotacji w Gim 1 też za ciężką kasę i pracę nauczycieli ? Też zaorać?

 • Ja - niezalogowany 2017-01-31 20:05:55

  [quote name="zatorzanka"]Szkoła Podstawowa jedynka jako budynek jest w tragicznym stanie, nie przystosowany do niczego. ...Proszę przystosować i przenieść szkołę podstawową nr 1 do budynku gimnazjum w alejkach, ...]Wreszcie jakiś mądry pomysł. Rado Miejska weź to pod uwagę. W "1" na Kaliskiej już była dwuzmianowość, a jak dojdą jeszcze klasy to chyba będzie trójzmianowość.

 • Pampalini - niezalogowany 2017-01-31 18:17:16

  auczyciele nie ważni, zmiana jest ważna, a najważniejsza zmiana to zmiana programu :-)

 • Zatorzanek - niezalogowany 2017-01-31 17:39:23

  [quote name="zatorzanka"]Szkoła Podstawowa jedynka jako budynek jest w tragicznym stanie, nie przystosowany do niczego. Jeśli zmieszczą się tam dzieci gimnazjalne to będzie cud. Proszę przystosować i przenieść szkołę podstawową nr 1 do budynku gimnazjum w alejkach, a ze starym budynkiem jedynki przerabiać czy sprzedać na cokolwiek[/quote]Koniecznie. I przy okazji koniecznie zaorać wybudowane tam za ciężką kasę plac zabaw i boisko.

 • Burmis - niezalogowany 2017-01-31 15:24:55

  Najlepsza jest Pani Premier u Pani Minister w TV - kłamią w żywe oczy jak to wszystko jest ogarnięte i ułożone na poziomie samorządów. I że absolutnie nikt nie straci pracy. A każdy samorząd robi co chce :) dobra zmiana

 • zatorzanka - niezalogowany 2017-01-31 12:07:53

  Szkoła Podstawowa jedynka jako budynek jest w tragicznym stanie, nie przystosowany do niczego. Jeśli zmieszczą się tam dzieci gimnazjalne to będzie cud. Proszę przystosować i przenieść szkołę podstawową nr 1 do budynku gimnazjum w alejkach, a ze starym budynkiem jedynki przerabiać czy sprzedać na cokolwiek

 • Rodzic - niezalogowany 2017-01-31 10:16:15

  Szkoda, że nie wszyscy nauczyciele maja równe szanse na pracę-etat w "sieci miejskich szkół" :(

 • Mama gimnazjalisty - niezalogowany 2017-01-31 08:27:12

  To już norma w naszym kraju ze siły rządowe robią co chcą najpierw wprowadza się gimnazja bez brania pod uwagę głosów rodziców i dzieci teraz zamyka się te gimnazja również nie licząc się z ludźmi a nasze dzieci występują w roli królików doświadczalnych to jest CHORE . Po co było w ogóle zaczynać ten projekt. Ręce opadają rząd który sam podejmuje decyzję brawo ot takie przyjazne państwo

 • Hrabia Ortodoks - niezalogowany 2017-01-31 06:10:19

  Taka ważna sprawa, tyle zmian a hejterów brak. Widać teraz kto za tym stoi :) Nie mnie oceniać czy gimnazja były dobre czy nie. Szkoda mi jedynie ludzi, którzy stracą pracę - dla nikogo nie jest to dobra zmiana.

 • Gimbuska - niezalogowany 2018-05-16 16:39:13

  Nie podoba mi się w ogóle pomysł reformy, nie dość, że nauczyciele straca pracę, to jeszcze robią z nas króliki doświadczalne. Nie wspominając o tym jak trudno będzie dostać się rocznikom '03 i '04 do szkół ponadgimnazjalnych. Odnośnie rozkładu klas- chodzę obecnie do Gimnazjum nr 1, myślę, że jest to na tyle przestronna szkoła, żeby przenieść tam dzieci z SP.

 • Cheetols Cheetols 2018-10-19 19:42:20

  Chora reforma

 • Cheetols Cheetols 2018-10-19 19:43:17

  Chciałabym chodzić Gimnazjum nr 1 niestety ze względu na złą opinię chodzę do innego łowickiego gimnazjum :(

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Zatrudnię kolorystę z

Zatrudnię kolorystę z doświadczeniem do mieszalni lakierów samochodowych. tel. 604 988 718


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez lowicz24.eu, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Agencja Reklamowa ZU-AN z siedzibą w Łowicz 99-400 , Stanisławskiego 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"