13°C bezchmurnie

W Łowiczu o Centralnym Porcie Komunikacyjnym (ZDJĘCIA, VIDEO)

W Łowicki Ośrodku Kultury odbyła się dziś (8 października) konferencja pt. „Rozwój gospodarczy Łowicza w kontekście powstania Centralnego Portu Komunikacyjnego”. O planowanej inwestycji i związanych z nią korzyściach dla regionu opowiedział Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. CPK.

Centralny Port Komunikacyjny to rządowy projekt obejmujący budowę gigantycznego lotniska oraz rozbudowę sieci kolejowej i drogowej. Jak podkreślił Mikołaj Wild, lotnisko miałoby przejąć istotną część ruchu lotniczego z Europy Środkowo-Wschodniej. Wiceminister infrastruktury zauważył, że rynek lotniczy w tej części kontynentu rozwija się bardzo dynamicznie.

Port ma powstać na terenie trzech gmin na Mazowszu: Baranowa, Teresina i Wiskitek. Miałby zajmować obszar około 30 kilometrów kwadratowych. Dokładny obszar inwestycji ma określić Rada Ministrów. Planowane inwestycje związane z realizacją CPK w regionie szacowane są na poziomie do 35 miliardów złotych.

- Znajdujemy się w regionie, który w sposób szczególny ma szanse wykorzystać perspektywy, które stwarza już sama budowa portu - stwierdził Mikołaj Wild podczas poniedziałkowej konferencji w Łowiczu. Jak przekonywał, będzie to szansa na rozwój dla lokalnych przedsiębiorców działających m.in. w branży budowlanej, hotelarskiej czy gastronomicznej. W wyniku prowadzonych inwestycji ma powstać ok. 150 tys. nowych miejsc pracy.

- Obecna trasa kolejowa, która łączy Łowicz z Sochaczewem, zostanie uzupełniona o łączniki, które będą odchodzić ku Centralnemu Portowi Komunikacyjnemu tak, by zapewnić dojazd do CPK w piętnaście minut - zapowiedział Mikołaj Wild.

Jakub Wolski zauważył, że jedynie lokalny komitet Prawa i Sprawiedliwości zawarł w programie wyborczym wykorzystanie bliskości położenia CPK w strategii rozwoju Łowicza.

W konferencji wziął udział także sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Grzegorz Schreiber.

W Łowiczu o Centralnym Porcie Komunikacyjnym (ZDJĘCIA, VIDEO) komentarze opinie

  • sebastian Tybur 2018-10-09 15:42:11

    Brawo! PiS kolejny raz z fajnymi pomysłami w porównaniu do swoich konkurentów...

  • Tom 2018-10-09 22:45:34

    Panie Sebastianie , rozumiem że podoba się Panu rozdawnictwo i podnoszenie podatków. Państwo jak najdalej od obywatela , skoro rząd mówi że coś kosztuje 35 miliardów PLN to spokojnie można to zrobić za połowę tej kwoty .

  • jozehp bel 2018-10-10 19:28:40

    Panie Tomie rozumiem ,że sam pomysł budowy CPK się Panu podoba tylko nie podoba się rozdawnictwo i podnoszenie podatków ,a łaska ma do powyższego tekstu . Myślę że nie ma Pan żadnego pojęcia merytorycznego na temat projektu budowy CPK ,uważam że to była reakcja na wpis Pana Sebastiana ,cytuję-brawo PiS-... ..

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.