Wraki aut na łowickich ulicach. Czy kiedyś znikną?

Wasze sprawy, Wraki łowickich ulicach kiedyś znikną - zdjęcie, fotografia
 • Fotka nr 0 z 3
 • Fotka nr 1 z 3
 • Fotka nr 2 z 3
Portal lowicz24.eu 15/10/2019 14:24
Mirka Czubak

Znalezienie miejsca postojowego dla samochodu to problem mieszkańców wielu osiedli. Tymczasem na niektórych ulicach blokują je zardzewiałe, zapomniane pojazdy. Czy jest szansa na pozbycie się wraków z Łowickiego krajobrazu?

Wraki aut, bo o nich mowa, szpecą, blokują miejsca parkingowe, a dodatkowo stanowią zagrożenie dla mieszkańców i środowiska naturalnego. Wysłużony samochód powinien zostać wyrejestrowany i poddany recyklingowi. Jednak dla niektórych osób łatwiejszym rozwiązaniem jest porzucenie niepotrzebnego auta. Właścicieli pozbywających się aut w ten sposób może to słono kosztować.

Kwestię usuwania wraków reguluje ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 108 poz. 908 z późn. zm.) Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z art. 50a, pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub policję na koszt właściciela lub posiadacza.

W Łowiczu z racji braku straży miejskiej/gminnej zgłoszeniami o porzuconych autach zajmuje się policja. Dotyczy to jednak tylko pojazdów zostawionych przy drogach publicznych i w strefach zamieszkania. Oznacza to, że jeśli nieużywany samochód zajmuje miejsce na osiedlowym parkingu, który nie jest częścią strefy zamieszkania bądź strefy ruchu, policja nie może zlecić odholowania go, chyba że auto stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa osób (tu zastosowanie ma Art. 130a). Problemem musi zająć się w takim przypadku zarządca terenu na swój koszt. Później może on oczywiście dochodzić na drodze sądowej zwrotu poniesionych wydatków.

W przypadku pojazdu na drodze publicznej lub na osiedlu (jeżeli nie jest to teren spółdzielni) policjanci muszą ocenić, czy pozostawiony pojazd rzeczywiści jest porzucony.

– Policjanci ustalają dane posiadacza auta i informują go o obowiązku przywrócenia pojazdu do stanu używalności lub jakie są możliwości legalnego pozbycia się niepotrzebnego już samochodu. Jeśli nie wywiąże się on ze swojego obowiązku, funkcjonariusze mogą zlecić odwiezienie pojazdu na parking depozytowy. Odbywa się to na koszt właściciela, dodatkowo należy liczyć się z mandatem, karą grzywny do 500 złotych. Zastosowanie ma w tym przypadku art. 145 Kodeksu wykroczeń: kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany – wyjaśnia rzecznik łowickiej policji kom. Urszula Szymczak.

W szczególnych przypadkach, gdy pojazd utrudnia ruch drogowy lub stwarza zagrożenie, grzywna (na podstawie art. 91 Kodeksu wykroczeń) może wynieść nawet 1,5 tys. zł. Autem takim odpowiednie służby muszą zająć się natychmiast. W Łowiczu zadanie to realizuje Powiatowy Zarząd Dróg i Transportu w imieniu Starosty Powiatu Łowickiego, który w zakresie holowania korzysta z usług firmy AUTO – NAPRAWA Zenon Gajewski ul. Gdańska w Łowiczu z kolei w zakresie usług parkingowych HOL – GAZ  Tadeusz Siewierski, ul. Łęczycka.  I tu też stawki nie są małe. (Tabela: cennik ustalony i podjęty uchwałą Rady Powiatu Łowickiego z dnia 20 grudnia 2018 r.)

W tym roku PZDiT w Łowiczu przyjęło już 29 takich dyspozycji wydanych przez funkcjonariuszy Policji z kolei w ubiegłym roku odnotowano ich aż 52. Zaznaczmy, że w liczbie tej ujęte są auta usunięte z dróg również po wypadkach, których nie mogli zabezpieczyć czy odebrać właściciele czy rodzina. Ile wśród nich to wraki ściągnięte z przestrzeni miejskiej, nikt nam nie zdołał odpowiedzieć.

Jak nas informuje prezes Łowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej Armad Ruta, problem jest spółdzielni dobrze znany. W chwili obecnej jedno z miejsc parkingowych blokowane jest np. przez wrak na osiedlu Starzyńskiego. Po interwencji spółdzielni właściciel zobowiązał się do usunięcia auta, jednak nadal nie wiadomo kiedy to nastąpi.

- Dziwi mnie jednak nieskuteczność policji w kwestii wraku na parkingu przy ul. Bonifraterskiej (okolice bloku nr 6). Interweniowaliśmy w tej sprawie już kilkukrotnie, bo stan auta w naszej ocenie zagraża bezpieczeństwu mieszkańców, a nie jest to nasz teren. – mówi prezes ŁSM – sprawa ciągnie się już dobre kilka lat i nadal nie widzimy konkretnych działań – dodaje.

To samo tyczy się np. auta na chodniku przy ulicy Topolowej. Mimo zgłoszeń mieszkańców, którzy skarżą się, że auto mocno ogranicza widoczność przy wyjeździe z ul. Norwida, a jego stan wskazuje na nieużytkowanie nikt nic z tym nie robi. W prawdzie jedno z aut stojących tam od kilku lat zostało już przez właściciela usunięte, to kolejne nadal utrudnia życie mieszkańcom.

Co więc możemy zrobić jako mieszkańcy? Przede wszystkim zgłaszać nagminnie takie auta policji, a jeśli funkcjonariusz oświadczą, że ich kompetencje nie pozwalają na interwencję, bo teren na którym to auto się znajduje jest prywatny bądź należy do spółdzielni, to zgłaszać to również właścicielowi terenu.

Informacje o aucie bez tablic rejestracyjnych lub którego stan wskazuje, że jest nieużytkowane, do policji może zgłaszać każdy mieszkaniec, a nawet osoba odwiedzająca miasto. W tym celu można skorzystać z numerów telefonu lub maila dostępnych na stronie http://www.lowicz.policja.gov.pl lub udając się bezpośrednio na komendę. Dobrym pomysłem jest również wysyłanie oficjalnych pism, na które policja musi odpowiedzieć.

Zgłoszenie powinno zawierać możliwie jak najwięcej danych, czyli dokładny adres postoju pojazdu, markę, kolor i stan samochodu (czy jest otwarty, czy ma wszystkie szyby, itp.), wskazówki dotyczące ewentualnego właściciela czy też wskazanie czasu, od kiedy dany pojazd jest nieużytkowany, a w przypadku zgłoszenia w formie elektronicznej cenne będą zdjęcia.

Wydaje się, że nakładanie wysokich mandatów na właścicieli porzuconych pojazdów mogłoby wpłynąć na ich opieszałość. Jednak jak widać w praktyce łowiccy policjanci bywają często zbyt łagodni.

Dajcie nam znać jeśli w Waszej okolicy znajdują się takie wraki.

Wraki aut na łowickich ulicach. Czy kiedyś znikną? komentarze opinie

 • gość 2019-10-15 15:08:12

  Takim zawalidrogą jest maluch na ul.Stanisławskiego koło apteki Słoneczko.

 • gość 2019-10-15 15:23:46

  OS STARZYŃSKIEGO PUNTO ZIELONE OBOK ŚMIETNIKA MIĘDZY 7 A 8 BLOKIEM

 • Gość - niezalogowany 2019-10-15 15:25:30

  Na osiedlu Konopnickiej przy bloku nr 3 również znajduje się porzucony samochód, zielone Daewoo Ticko. Mech już go porósł a w oponach brak powietrza.

 • gość 2019-10-15 15:45:37

  Bratkowice przed blokiem 43 Fiat Cinquecento

 • Gość - niezalogowany 2019-10-15 15:53:56

  Na Starzyńskiego między blokiem 8 a 7 koło kosza stoi zielone punto, w którym mieszka bezdomny, punto na Skierniewickich blachach (ES).

 • ELCe - niezalogowany 2019-10-15 15:56:59

  Możemy przesyłać zdjęcia wraków do redakcji? Może wtedy ktoś zareaguje,albo właściciel zacznie się wstydzić albo policja przestanie udawać że nic nie można zrobić lub że nie wiedzieli o wrakach. Oczyśćmy nasze miasto

 • Gość - niezalogowany 2019-10-15 17:23:43

  Osiedle Kostka obok 16a. Stoi tam cienko cienko niebieskie

 • Gość - niezalogowany 2019-10-15 17:24:07

  Osiedle Dąbrowskiego pod blokiem nr 14 ciemno szare Renault laguna

 • gość 2019-10-15 17:29:53

  Kiedyś donosiło ORMO, dzisiaj internauci, Czyżby POtomkowie ORMO-wców?

 • Gość - niezalogowany 2019-10-15 18:06:42

  Srebrna Skoda Octavia pod budynkiem kurii

 • Gość - niezalogowany 2019-10-15 19:40:04

  Należy też zwrócić uwagę na blokujące przejazd samochody stawiane bezpośrednio pod oknami ,równolegle do bloków.
  Trudno pokonać takie zawalidrogi karetce pogotowia. Jak przenieść na noszach chorego?A miejsca parkingowe wolne. Lepiej jednak mieć samochód pod drzwiami klatki schodowej.
  Może tym problemem zainteresuje się dzielnicowy?

 • gość 2019-10-15 20:21:38

  Treść komentarza...

 • Mirka Czubak 2019-10-15 20:26:56

  ELCe Oczywiście, że można podsyłać zdjęcia do nas [email protected]

 • gość 2019-10-15 20:37:00

  Dotyczy pojazdu na Topolowej. O ile dobrze pamiętam, to "Dopuszcza się zatrzymanie lub postój na chodniku (…) pod warunkiem, że szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m". Już na podstawie tego można stwierdzić, że przepisy o ruchu drogowym zostały złamane. Poza tym, Jest to wrak nie nadający się do jazdy i stanowiący zagrożenie zwłaszcza dla osób wyjeżdżających z ul. Norwida i Słowackiego. Ciekawe czy posiadacz tego "pojazdu" ma jego ubezpieczenie OC? Moim zdaniem, powinien mieć jeśli znajduje się na drodze publicznej. Przypuśćmy że zdarzyłaby się taka oto sytuacja: zima, przysłowiowa szklanka na drodze, ktoś wpada w poślizg mimo zachowania "szczególnej ostrożności" i akurat uderza w ten wrak. Gdyby go nie było może wyszedłby z opresji. Pytanie, kto odpowie za szkody? Dziwi mnie bierność służb (zwłaszcza Policji, która karze za mniejsze przewinienia).

 • Gość - niezalogowany 2019-10-15 20:53:45

  Hyundai na Zduńskiej od wjazdu z trojkatnego

 • Tytus Andronikus - niezalogowany 2019-10-15 21:06:15

  Wraków pełno na mieście tylko szkupul w tym że miasto nie ma podpisanej umowy na holowanie takich pojazdów z firmą specjalistyczna
  Jak to zgłoszę nawet na policję to policjanci nie mają komu zlecić tadkiego holowania i wraz nadal stoi tam gdzie stal

 • gość 2019-10-15 21:45:42

  Do Gościa z 17,29:PISzesz głupoty.

 • gość 2019-10-15 23:40:47

  chuj wam w dupe jebani konfidenci

 • Sysek z rejmonta - niezalogowany 2019-10-16 01:19:15

  Kiedyś był taki czas sie zbierało kilka chłopakow i porywało takiego złoma na skup.na flaszke było.nikt nie szukał wraku..teraz to nawet odwaznych niema.aby gnoje szyby wybija.pekinie odezwij sie

 • Gość - niezalogowany 2019-10-16 11:20:20

  Kiedyś walilo się kupę do dziury za domem.

 • gość 2019-10-16 14:58:01

  ten na Topolowej to ciekawe zjawisko od lat.... najciekawsze jest to, że matka z dzieckiem w wózku ma tam olbrzymie problemy z przejściem, a policja ma to głęboko w ...

 • Gość - niezalogowany 2019-10-17 06:01:43

  Gmwniarze potłukli szyby w aucie niepotrzebnie.Przecież w lato jak sie wraca z melanżu to można sie spokojnie przespać jak baba nie chce wpuścić do mieszkania.Dobrym pomysłem jest też przeznaczenie takiego samochodu na nocleg dla bezdomnego.Ktoś wogóle myśli w tym mieście alternatywnie ???

 • Gość - niezalogowany 2019-10-17 09:27:39

  2 lata walczyliśmy na ul 3Maja jednak daliśmy radę wrak zniknal na zmiane policja spoldzielnia.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Moments for You - Fotografia

Moments for You - Pasja tworzenia wspomnień Fotografia okolicznościowa Fotografia rodzinna Fotografia niemowlęca i noworodkowa Fotografia ciążowa


Serwis, montaż pomp ciepła

Klimanovum świadczy kompleksowe usługi w zakresie: - doradztwa - projektowania - wykonawstwa pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz..


Sklep Pompy - do domu,

Szukasz pompy do domu, centralnego ogrzewania, deszczówki czy np. studni? Zapraszamy do nowo otwartego sklepu z pompami - Łowicz ul. Warszawska 48..


Serwis, montaż klimatyzacja,

Firma KLIMANOVUM świadczy usługi z zakresu : -montaż i serwis klimatyzacji, rekuperacji -montaż chłodni,mroźni,komór chłodniczych i lad -serwis..


Reklama
 Reklama