Niebawem wyrok w sprawie oszustw kredytowych

Z sali rozpraw, Niebawem wyrok sprawie oszustw kredytowych - zdjęcie, fotografia
Portal lowicz24.eu 10/12/2018 13:40
Katarzyna Gajda

W Sądzie Rejonowym w Łowiczu zakończył się proces dziesięciu osób podejrzanych o udział w procederze wyłudzania pieniędzy z wykorzystaniem podrobionych dokumentów. Wyrok w sprawie zapadnie 18 grudnia.

Pół roku po pierwszej rozprawie w Sądzie Rejonowym w Łowiczu wygłoszono mowy końcowe w sprawie oszustów, oskarżonych o udział w procederze wyłudzania pieniędzy, wykorzystując do tego podrobione dokumenty. Na ławie oskarżonych zasiadło dziesięć osób. Dziś, 10 grudnia prokurator zaproponował wymiar kar wobec nich.

W ocenie Prokuratury Rejonowej w Łowiczu proceder oszustw w takim rozmiarze na terenie powiatu łowickiego został ujawniony po raz pierwszy. Przypomnijmy, że sam akt oskarżenia liczył ponad 450 stron. Oskarżeni podejrzewani są o popełnienie łącznie ponad 650 czynów zabronionych na szkodę ponad 140 podmiotów: osób fizycznych, banków, instytucji pożyczkowych, a także firm telekomunikacyjnych.

Prokurator wskazał na pewien proceder uzyskiwania kredytów i pożyczek na przypadkowe osoby. Pokrzywdzeni są w podeszłym wieku, schorowani albo w trakcie leczenia i to właśnie na nich przerzucono ciężar udowadniania w procesach cywilnych, że to nie oni są kredytobiorcami i pożyczkobiorcami.

Oskarżyciel zwrócił uwagę również na kilka mechanizmów szeroko pojętego wyłudzania danych i zawierania na nie fikcyjnych umów. Pierwszym jest założenie fikcyjnego konta, na które wpływały wyłudzone na inne osoby pożyczki. Niemal wszystkie umowy zawierane były w formie elektronicznej.

- Cały proces jest w mojej ocenie perfidny w stosunku do pokrzywdzonych, gdyż w żaden sposób nie mieli oni kontaktu z osobami lub osobą, która wykorzystała ich dane, a następnie wyłudziła na nich wsparcie finansowe – mówił dziś na sali rozpraw prokurator.

Drugi mechanizm to założenie fikcyjnych rachunków na podstawie sfałszowanych danych osobowych, a które to rachunki umożliwiły wykonanie tzw. przelewów autoryzacyjnych i dalej uzyskiwanie pożyczek na te osoby. Skala wyłudzeń tutaj była bardzo różna, od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Dalej oskarżeni otworzyli działalność gospodarczą polegającą na pośrednictwie kredytowym, gdzie po przekazaniu danych sprawcom za ich pośrednictwem były analizowane wnioski pożyczkowe i kredytowe, a następnie przez nich, jako pośredników podpisywane. Ostatnim elementem przestępczego mechanizmu było wyłudzanie na telefon.

Prokurator podkreślił, że razi go szczególnie perfidny sposób działania głównego oskarżonego, dlatego takie zachowanie o ewidentnej, bardzo wysokiej społecznej szkodliwości powinno spotkać się z surową karą. Zaznaczył, że do części tych przestępstw w ogóle by nie doszło, gdyby nie współpraca kurierów.

Prokuratura Rejonowa w Łowiczu domaga się dla Mariusza M. łącznie 9 lat pozbawienia wolności. Ponadto oskarżyciel chce, aby sąd nałożył na oskarżonego obowiązek naprawienia szkody, obciążył go kosztami postępowania sądowego oraz na rzecz każdego pokrzywdzonego orzekł po 500 zł zadośćuczynienia.

Adam S. już na pierwszej rozprawie przyznał się do popełnionych czynów, dlatego na mocy zawartego porozumienia oskarżony skazany zostałby na 3 lata pozbawienia wolności, naprawy wyrządzonej szkody w wysokości 15 procent oraz pokrycia kosztów sądowych.

PR chce, aby sąd skazał Tomasza Z. na 2 lata i 10 miesięcy pozbawienia wolności. Wobec kuriera Mateusza M. prokuratura domaga się łącznej kary 2 lat i 5 miesięcy pozbawienia wolności oraz dodatkowo obciążenia go kosztami postępowania. Drugi z kurierów Kamil B. miałby zostać skazany na 2 lata i 6 miesięcy pozbawienia wolności z obowiązkiem naprawienia szkody i pokryciem kosztów procesu.

Pośrednik Kinga M. miałaby zostać skazana na 2 lata pozbawienia wolności oraz musiałaby naprawić szkodę w wysokości 15 procent oraz pokryć koszty sądowe procesu. Jacek K. miałby odpokutować rokiem i pięcioma miesiącami spędzonymi za kratkami wraz z pokryciem kosztów sądowych i naprawą wyrządzonej szkody w takiej samej wysokości jak pozostali.

Wobec Patrycji G. oskarżyciel wniósł o wymierzenie kary jednego roku i trzech miesięcy pozbawienia wolności, zaś Katarzynie M. kary o trzy miesiące wyższej. Obie panie miałyby zostać obciążone solidarną z innymi karą naprawy wyrządzonej szkody oraz kosztami sądowymi.

Danuta G. miałaby zostać skazana na 8 miesięcy pobawienia wolności z warunkowym zawieszeniem kary na okres 2 lat oraz obowiązku naprawienia szkody, zadośćuczynienia i kosztami procesowymi.

Obrońca Adama S. w mowie końcowej przyznał, że jego klient już na pierwszej rozprawie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Prosił, aby sąd docenił fakt, że żaden ze świadków w zeznaniach bezpośrednio nie obciążył jego klienta. - Trudno również wskazać osobę fizyczną, która poniosłaby jakąkolwiek szkodę materialną wskutek jego czynów, dlatego nie ma podstaw do naprawienia szkody - mówił na sali rozpraw.

W ocenie adwokata, gdyby nie postawa banków, jego klient nie siedziałby na ławie oskarżonych. Wystarczyłoby, gdyby pracownicy banków identyfikowali tożsamość osób biorących kredyty i pożyczki z dokumentami tożsamości. Obrońca wniósł o wymierzenie kary dla jego klienta nie wyższej niż 3 lata pozbawienia wolności bez obciążania go za szkody materialne.

Obrońca Tomasza Z. wniósł o łagodniejszy wymiar kary, podobnie jak adwokat Katarzyny M. Ostatnia przyznała się do popełnionych czynów, wyraziła skruchę, wobec czego jej obrońca wnioskował o warunkowe zawieszenie wykonania kary więzienia na okres 3 lat. Podobnie jak Danuta G.

Adwokat Mariusza M. wniosła o uniewinnienie lub w przypadku sprawstwa oskarżonego, o umorzenie postępowania, w związku z niewyjaśnionym faktem czy mężczyzna w chwili czynu był niepoczytalny lub czy jego poczytalność była w znacznym stopniu ograniczona. W przypadku stwierdzenia, że jest on winien, proponowała wymierzenie kary w dolnych granicach, czyli 9 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata próby.

Obrońca kuriera M. przyznał, że jego klient jest winien, jednak przestępstw dopuścił się z głupoty, niedbalstwa, lekkomyślności. Dlatego też wniósł o rok więzienia w zawieszeniu tej kary na 3 lata próby bądź nałożenia na niego prac społecznych. Te ostatnie miałby wykonywać po 40 godzin miesięcznie przez 2 lata. Adwokat wskazał na nieposzlakowaną opinię M., oraz jego plany założenia rodziny.

Dwaj oskarżeni Mariusz M. i Mateusz M. wyrazili dziś ponownie skruchę i prosili o łagodny wymiar kary. Wyrok w sprawie zapadnie 18 grudnia.

Niebawem wyrok w sprawie oszustw kredytowych komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Moments for You - Fotografia

Moments for You - Pasja tworzenia wspomnień Fotografia okolicznościowa Fotografia rodzinna Fotografia niemowlęca i noworodkowa Fotografia ciążowa


Serwis, montaż klimatyzacja,

Firma KLIMANOVUM świadczy usługi z zakresu : -montaż i serwis klimatyzacji, rekuperacji -montaż chłodni,mroźni,komór chłodniczych i lad -serwis..


Sklep Pompy - do domu,

Szukasz pompy do domu, centralnego ogrzewania, deszczówki czy np. studni? Zapraszamy do nowo otwartego sklepu z pompami - Łowicz ul. Warszawska 48..


Serwis, montaż pomp ciepła

Klimanovum świadczy kompleksowe usługi w zakresie: - doradztwa - projektowania - wykonawstwa pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz..


Reklama
 Reklama